Konsorcjum pracowni mamArchitekci z Warszawy oraz A2P2 architecture & planning z Gdańska opracowało koncepcję przebudowy łódzkiego placu Wolności. Jak zmieni się to miejsce? Zobaczcie sami!
Centralny plac wytyczony w XIX wieku jako rynek Nowego Miasta i początek Traktu Piotrowskiego łączy ulice Piotrkowską, Nowomiejską, Legionów i Pomorską. Przez lata zmieniała się zarówno zabudowa pierzei placu, jak i dominujące funkcje. Niezmienny pozostał jednak unikatowy kształt regularnego ośmioboku, w którego centrum od 1930 roku stoi pomnik Tadeusza Kościuszki.
plac Wolności w Łodzi, 2003
fot.: Konrad Kłoszewski | Wikimedia Commons © CC BY 2.5
Plac Wolności w swoim dzisiejszym układzie pełni przede wszystkim funkcję tranzytową dla ruchu kołowego. Posiada jednak duży potencjał jako atrakcyjna przestrzeń publiczna sprzyjająca rozwijaniu i wzmacnianiu podstawowej funkcji przestrzeni miejskich: spotkaniom. Dlatego proponowana jest zmiana organizacji ruchu — przeniesienie ruchu tranzytowego, kołowego i szynowego, w północną część placu, i przeznaczenie części centralnej i południowej do ruchu pieszego i rowerowego, z okazjonalnym dostępem dostaw i służb miejskich — piszą autorzy koncepcji przebudowy placu.
rzut placu
© mamArchitekci, A2P2 architecture & planning
Regularny kształt placu Wolności podkreślony zostanie poprzez kompozycję zieleni, nawierzchni utwardzonych, układ elementów małej architektury oraz promieniste osie symetrii. Zachowana zostanie widoczność najważniejszych obiektów placu i osie widokowe z czterech ulic na pomnik Kościuszki.
Chcąc połączyć w jednej przestrzeni różnorodne funkcje, autorzy projektu zaproponowali wyodrębnienie kilku stref: zadrzewioną, rekreacyjną strefę parkową, reprezentacyjną, miejską strefę centralną odseparowaną od komunikacji pasem zieleni, biegnące wzdłuż placu ciągi pieszo‑jezdne, strefę ogródków kawiarnianych oraz strefę przystanków tramwajowych.
przekrój placu
© mamArchitekci, A2P2 architecture & planning
Największą zmianą w stosunku do stanu istniejącego będzie jednak wprowadzenie dużej ilości powierzchni biologicznie czynnych i zieleni. Problem miejskich wysp ciepła dotyka Łódź w dużym stopniu — latem upał doskwiera wszędzie tam, gdzie brakuje zieleni. Dlatego na placu pojawią się zieleńce, trawniki i krzewy oraz sześćdziesiąt dwa drzewa — zgodnie z przyjętymi przez miasto standardami wysokie od razu na blisko osiem metrów. Zieleń zajmie około 20 procent powierzchni całego placu Wolności, pozwalając na retencjonowanie wody opadowej — dodają autorzy projektu.
wizualizacja przebudowy placu Wolności
© mamArchitekci, A2P2 architecture & planning
Pracę nad projektem przebudowy placu potrwają do marca przyszłego roku, zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2023 roku.