Krzesło 200-190 to kultowy projekt autorstwa prof. Rajmunda Teofila Hałasa. Słynny mebel znów jest dostępny dla wszystkich miłośników ponadczasowego designu.
Krzesło Hałasa stało się ikoną lat 60.
© 366 Concept
Historia polskiego designu
366 Concept we współpracy z rodziną prof. Rajmunda Teofila Hałasa podjęło się wskrzeszenia dziedzictwa wybitnego polskiego projektanta oraz jego nazwiska na arenie międzynarodowej. Dorobek Hałasa stanowi bardzo ważną część historii polskiego meblarstwa. Stworzył on ikoniczne meble, które w świadomości masowej przyjęły jego nazwisko: „krzesło Hałasa”, „regał Hałasa” czy „regał o zmiennych wysokościach Hałasa”. Reedycje mebli projektanta będą oznaczone logotypem Hałasa, który będzie świadczył o ich oryginalności, jakości i poszanowaniu dla oryginalnych projektów. Jest to również gwarancja produkcji w 100% w Polsce z wykorzystaniem ekologicznych materiałów oraz drewna o certyfikowanym pochodzeniu.
— Dziedzictwo wzornicze prof. R.T. Hałasa jest przeogromne, jego większość jest dziś nieznana opinii publicznej. W archiwum rodzinnym kryje się skarbnica genialnych projektów, które są jeszcze do odkrycia. Jesteśmy niezwykle dumni i podekscytowani, będąc współtwórcami tego projektu — mówi Maciej Cypryk z 366 Concept.
Prof. Rajmund Teofil Hałas
Fot. archiwum prywatne
200-190
Charakterystyczne oparcie w kształcie półksiężyca sprawiło, że mebel stał się ikoną lat 60. Forma krzesła łączy w sobie elegancję z minimalizmem skandynawskiego stylu Mid-Century. Podczas stypendium w Finlandii, Hałas znajdował się pod wpływem nordyckiego wzornictwa, co możemy zauważyć w jego projektach. Po upływie ponad pół wieku, krzesło 200-190 pozostaje jednym z bestsellerów rodzimego designu zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Krzesło zasłynęło dzięki charakterystycznemu oparciu w kształcie półksiężyca
© 366 Concept
Nowa twarz
Obecnie w ofercie znajduje się seria mebli, która stworzona została w oparciu o krzesło Hałasa z 1963 roku o numerze fabrycznym 200-190. 366 Concept rozbudowało serię o krzesła barowe oraz 2-osobową ławkę. Zostały one zaprojektowane przez Agatę Górkę, architektkę wnętrz, współzałożycielkę i dyrektorkę artystyczną marki. Seria 200-190 została także dostosowana do gabarytów przeciętnego współczesnego użytkownika. Zmianie uległy również główne surowce wykorzystywane w produkcji. Zamiast buku — lite drewno jesionowe, pianka o wysokiej sprężystości w miejsce moltoprenu, mosiężne detale oraz najwyższej jakości tkaniny tapicerskie. Wszystkie projekty powstały jednak z poszanowaniem oryginalnego projektu krzesła 200-190.
Krzesło barowe inspirowane meblem Hałasa
© 366 Concept
Kochasz design? Sprawdź inne ciekawe projekty sztuki użytkowej!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK