Mieszkanie w kamienicy to wybór dla osób ceniących historię i oryginalne przestrzenie, ale także gotowych na inwestycje w remonty oraz akceptujących pewne kompromisy. O modzie na wnętrza w zabytkowych budynkach opowiada architektka Hanna Pietras.
Wnętrza w kamienicach posiadają wiele ciekawych detali
Fot. Mood Authors
Mieszkanie z duszą
Jeszcze niedawno niektórym kamienice mogły kojarzyć się z opłakanym stanem technicznym i zaniedbanymi klatkami schodowymi. Obecnie, dzięki rewitalizacjom, zabytkowe budynki stały się pożądanym miejscem do życia. Moda na mieszkanie w historycznych nieruchomościach nie jest tylko chwilowym trendem. Coraz więcej inwestorów ceni sobie autentyczność i wyjątkowość tej architektury. Apartamentu w zabytkowych kamienicach to również dobra inwestycja. Unikalny charakter takich nieruchomości sprawia, że są bardziej odporne na zmieniające się upodobania. Jakie są inne zalety mieszkania w kamienicy?
Mieszkania w kamienicy mają wyjątkowy charakter
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow
Doskonała lokalizacja
Zabytkowe kamienice znajdują się zazwyczaj w prestiżowych częściach miasta, najczęściej w obrębie historycznego centrum. Bliskość klimatycznych kawiarni, restauracji, kin, muzeów i teatrów, a także uczelni doceniają zarówno starsi, jak i młodsi. Dzięki temu mieszkańcy oszczędzają czas na dojazdy i mogą korzystać z uroków miejskiego życia. Ponadto, kamienice położone w centrach miast są zazwyczaj dobrze skomunikowane. Duża dostępność transportu publicznego oraz liczne ścieżki rowerowe ułatwiają poruszanie się po mieście bez samochodu. Co więcej, wiele kamienic sąsiaduje z parkami, skwerami czy miejskimi ogrodami. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się kontaktem z naturą, mimo życia w centrum miasta.
Wysokie dwuskrzydłowe drzwi to jeden z charakterystycznych elementów wnętrz w zabytkowych kamienicach
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow
Niepowtarzalny charakter
Mieszkania w zabytkowych kamieniach wyróżniają się wyjątkowymi detalami. Możemy w nich znaleźć na przykład dwuskrzydłowe drewniane drzwi, czy oryginalną sztukaterię. Wysokie sufity i okna sprawiają, że wnętrza są doskonale oświetlone, a mieszkanie wydaje się jeszcze bardziej przestronne. Ponadto, grube ściany zapewniają dobrą izolację akustyczną i cieplną. Same budynki to często także architektoniczne perełki zdobione majestatycznymi fasadami.
– Często wchodząc do mieszkania w kamienicy, dla którego mam przygotować projekt, widzę wspaniałe drewniane parkiety, kamienne parapety, piece kaflowe czy unikatową sztukaterię. Zawsze czuję wtedy podekscytowanie – podkreśla architektka.
Duże okna sprawiają, że mieszkania w kamienicy są doskonale doświetlone
Zdjęcia i stylizacja: Follow The Flow
Połączenie historii z nowoczesnością
Remont, a następnie urządzanie mieszkania w kamienicy daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Warto postawić na miks stylu vintage ze współczesnymi udogodnieniami. Przykładowo, stylowe kredensy, fotele czy komody z epoki możesz zestawić z nowoczesnymi sofami o minimalistycznym designie lub stołami wykonanymi z betonu i szkła.
– Uwielbiam łączyć to, co historyczne i niepowtarzalne, z nowoczesnością. Klienci często powtarzają, że mieszkając w zabytkowej przestrzeni, czują historię tego miejsca. Zyskując eklektyczny charakter, staje się ono dla nich jeszcze bardziej wyjątkowe i bliskie – mówi Hanna Pietras.
Aranżując wnętrze w kamienicy, warto zestawiać ze sobą elementy vintage i nowoczesne wyposażenie
Fot. Mood Authors
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK