Skosy, nieregularne kształty oraz ograniczone oświetlenie. Malowanie poddasza może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jak pomalować pomieszczenie ze skosami? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
Malowanie pomieszczeń ze skosami może być wyzwaniem
Fot. Toa Heftiba © UNSPLASH
Zabezpieczenie przestrzeni
Usuń meble i inne przedmioty, które znajdują się w remontowanym pomieszczeniu. Zabezpiecz podłogę papierem lub folią malarską. W ten sposób ochronisz ją przed zachlapaniem. Oklej taśmą krawędzie okien, drzwi, listwy przypodłogowe oraz styki ścian i sufitu. Szczególnie na skosach zadbaj o precyzję.
Ocena i przygotowanie powierzchni
Sprawdź, czy na malowanej ścianie znajdują się pęknięcia, ubytki lub plamy. Oceń, czy powierzchnia wymaga gruntowania. Wypełnij ewentualne ubytki masą szpachlową i wyrównaj papierem ściernym po wyschnięciu. Usuń wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy oraz kurz.
Wybierz farbę, która będzie łatwa do czyszczenia
© Beckers
Wybór odpowiedniej farby
Niskie skosy łatwo się brudzą. Zastosuj więc produkt, który umożliwia łatwe usuwanie plam. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku jasnych kolorów, na których bardziej widać zabrudzenia, a to właśnie one sprawdzą się najlepiej w przypadku pomieszczeń na poddaszu. Nie będą pochłaniać światła, ale je odbijać, dzięki czemu wnętrze wyda się bardziej przestronne. Unikaj więc intensywnych barw, w szczególności, jeśli masz do dyspozycji małe i słabo doświetlone poddasze. Mocne kolory niekorzystnie wypadną też na skosach i ściankach kolankowych. Jeśli koniecznie chcesz użyć wyrazistego odcienia, pomaluj nim wyłącznie jedną ścianę lub jej fragment. Koniecznie, zastosuj takie rozwiązanie na pionowej ścianie.
Do wnętrz na poddaszu lepiej sprawdzą się jasne kolory
© Beckers
Technika malowania
Zawsze zaczynaj od sufitu, a dopiero potem przejdź do skosów. Użyj wałka z długim włosiem, aby równomiernie pokryć powierzchnię. Do trudniej dostępnych miejsc użyj pędzla. Po zakończeniu malowania skosów i sufitu przejdź do ścian pionowych. Maluj je pasami od góry do dołu, aby uniknąć zacieków. Często wymagane są dwie warstwy farby. Pierwsza może być cieńsza, druga powinna równomiernie pokryć całość. Poczekaj na wyschnięcie pierwszej warstwy zgodnie z instrukcją producenta farby.
Użyj wałka z długim włosiem, aby uzyskać jednolitą powierzchnię
© Beckers
Wykończenie
Po zakończeniu malowania usuń taśmy malarskie. Zrób to, zanim farba całkowicie wyschnie! W ten sposób unikniesz odrywania warstwy farby. Jeśli zauważysz niedoskonałości, popraw je delikatnym pędzlem.
Remontujesz dom? Mamy dla Ciebie więcej porad na temat farb!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK