Patronaty A&B — luty 2021
W tym miesiącu muzea i galerie sztuki ponownie zostaną otwarte! Mimo to wciąż wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się w wirtualnej przestrzeni. Zobaczcie zaplanowane na ten miesiąc konkursy, debaty i spotkania online, które objęliśmy naszym patronatem medialnym.
Konkurs „Spotkajmy się w mieście”
© archiwum organizatorów
Hasło siódmej edycji konkursu organizowanego przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej oraz Fundację Promocji Architektury Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej SARP brzmi „Spotkajmy się w mieście”. Konkurs związany z programem „Kształtowanie przestrzeni” skierowany jest do młodzieży szkolnej: uczniów szkół podstawowych (kategoria wiekowa 12–15 lat) i ponadpodstawowych (kategoria wiekowa 15–19 lat).
Miejscem spotkań zajmowaliśmy się już w II edycji konkursu, ale zdecydowaliśmy się wrócić do tematu, bo czując przesyt zdalną szkołą i pracą, jaką wymusił koronawirus, stęskniliśmy się za swobodnymi spotkaniami „w realu”. Ciekawi jesteśmy, w jakich miejscach młodzi ludzie mają ochotę zobaczyć się z rówieśnikami po kilkunastu miesiącach przymusowego siedzenia w domach. Jak powinna wyglądać przestrzeń przeznaczona dla młodzieży? Młodzi mają głos — czekamy na pomysły! — piszą organizatorzy.
Swoje pomysły na miejsca spotkań dla młodzieży w przestrzeni publicznej lub półpublicznej można nadsyłać do 16 maja br., do godziny 16.00.
Pobudki – cykl porannych spotykań online
Pobudki to cykl cotygodniowych porannych rozmów o początkach kariery, czasie studiów, dzieciństwie, a także obecnej pracy zawodowej i planach na przyszłość ze znanymi osobami z branży kreatywnej. Wirtualne spotkania odbywają się w ramach projektu Street Cloud — mikrotelewizji o kulturze miejskiej, organizowanej przez kolektyw antyRAMA w czwartki o 9.00 na facebookowym profilu miesięcznika „Architektura & Biznes” oraz na Facebooku i kanale YouTube kolektywu antyRAMA. W kolejnych odcinkach wystąpią: Ewa Kuryłowicz (04.02), Natasza Minasiewicz (11.02), Jerzy Łątka (18.02) i Ewa Rudnicka (25.02).
Forum Designu i Architektury D&A
© archiwum organizatorów
3 lutego br. odbędzie się Forum Designu i Architektury D&A, wydarzenie, które dotychczas było częścią targów budowlanych BUDMA. Choć spotkanie branży przełożone zostało na listopad, Forum, którego tematem w tym roku jest „Sumienie detalu”, odbędzie się online.
Podczas Forum Designu i Architektury chcielibyśmy pokazać, że detal niekoniecznie oznacza zbytek. Skupienie na tym, co prozaiczne i małe sprzyjać może tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie, prowadzić może też do myślenia o relacjach łączących podobne przedmioty ze światem natury czy z przyszłością. Koncentracja na detalu nie musi oznaczać ciasnej specjalizacji, ale raczej nowe szanse, jakie obecnie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach — piszą organizatorzy wydarzenia.
Gośćmi specjalnymi forum będą Tim Ingold i Lars Emil Kragh. W dyskusjach o architekturze udział wezmą między innymi Bogna Świątkowska, Małgorzata Kuciewicz, Maciej Frąckowiak, Zbigniew Maćków, Tomasz Klimek, Milena Trzcińska i Jakub Głaz.
„Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku. Kolekcja”
Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach zrealizował w ubiegłym roku pierwszą część projektu „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku”. Prezentuje on sylwetki przedstawicieli powojennej architektury na Górnym Śląsku: Stanisława Niemczyka, Marka i Ewy Dziekońskich, Jerzego Witeczka, Janusza i Bożeny Włodarczyków, a także architekta Tadeusza Baruckiego, historyka sztuki i dokumentalisty pokazującego osiągnięcia światowej architektury tego okresu. Materiał zebrany przez realizatorów został opracowany w formie kilkugodzinnych notacji filmowych oraz krótszych form — około czterdziestominutowych portretów filmowych architektów.
Konkurs Kaira Looro 2021
© archiwum organizatorów
Ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego Kaira Looro. Tematem tegorocznej odsłony, której celem jest wyeliminowanie wszelkich form dyskryminacji, promowanie równości płci i upodmiotowienia kobiet w Afryce, jest Dom Kobiet.
W konkursie można wziąć udział indywidualnie lub w zespole liczącym maksymalnie pięć osób. Rejestracja trwa od 16 stycznia do 30 kwietnia br., a opłaty rejestracyjne stanowią cegiełkę na budowę zwycięskiego projektu. Prace można składać do 30 maja, wyniki poznamy 27 czerwca 2021 roku. Zwycięzca, zwyciężczyni lub zwycięzcy konkursu będą mieli okazję nie tylko zrealizować swój projekt, otrzymają również nagrodę finansową w wysokości 5 000 euro i odbędą staż w pracowni Kengo Kuma & Associates. Laureaci drugiej nagrody otrzymają 1 000 euro oraz możliwość odbycia stażu w pracowni Miralles Tagliabue EMBT, a na zdobywców trzeciego miejsca czeka nagroda w wysokości 500 euro oraz staż w biurze SBGA. Projekty oceniać będzie jury w składzie: architekt Kengo Kuma, architektka Benedetta Tagliabue, Salimata Diop Dieng — Ministra ds. Kobiet, Rodziny i Płci Republiki Senegalu, prawniczka Lehau Victoria Maloka, Urko Sanchez — dyrektor Urko Sanchez Architects i Oulimata Sarr, Dyrektorka ONZ ds. Kobiet w Afryce Zachodniej i Środkowej, Azzurra Muzzonigro z Waiting Posthuman Studio oraz Agostino Ghirardelli ze studia SBGA.
„Laboratorium Światła AQF”
© archiwum organizatorów
Marka AQForm, w której portfolio znaleźć można nowoczesne oprawy oświetleniowe, stworzyła „Laboratorium Światła AQF” — miejsce, które pozwala doświadczyć, czym jest światło dla architektury. Otwarty pod koniec 2019 roku showroom AQForm jest przestrzenią, w której nie tylko możemy zobaczyć produkty z oferty marki, lecz także poznać wpływ światła na przestrzeń i nasze odczuwanie wnętrza. Miejsce to zostało docenione przez jury międzynarodowego konkursu iF DESIGN AWARD 2020 w kategorii Interior Architecture. Obecnie „Laboratorium Światła AQF” można odwiedzać również online podczas spotkań zaplanowanych przez firmę z myślą o architektach, projektantach i entuzjastach oświetlenia. W ich trakcie eksperci AQForm pokażą, jak wykorzystać zalety światła w projektowaniu.
Wnętrza 2.0, czyli jak zmieniły się potrzeby Polaków w czasach pandemii?
© archiwum organizatorów
Jak pandemia i długotrwała izolacja domowa wpłynęła na sposób projektowania i urządzania wnętrz? Jakich rozwiązań poszukują klienci i jakie są ich obecne potrzeby? Jakie trendy będą najsilniejsze w 2021 roku? Jak wprowadzić wellness do domowej przestrzeni? Jak w prosty i praktyczny sposób zaprojektować wnętrze 2.0? 28 stycznia br. odbyło się spotkanie online z udziałem ekspertów z branży wnętrzarskiej, którzy opowiadali o nowych potrzebach klientów oraz najważniejszych zmianach i wyzwaniach w urządzaniu domowych przestrzeni w 2021 roku. Dyskusję podczas organizowanej przez Castoramę e-konferencji prowadził Radosław Gajda, architekt, popularyzator i krytyk architektury, współautor kanału na YouTube „Architecture is a good idea”. W roli prelegentów wystąpili Jakub Kłęczek — architekt i ekspert Castorama Polska, Anna Grużewska — redaktorka naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Magda Skibka — redaktorka magazynu „PLN Design” oraz Magdalena Chorzewska — psycholożka.