Osiedla w Polsce zamieszkuje około siedmiu milionów osób, czyli 1/5 kraju. Połowa z nich powstała w latach 70., w czasie, który najczęściej kojarzy się blokami z wielkiej płyty, szarą uniformizacją i niskim standardem. Osiedla często stanowiły scenerię dla filmów propagandowych Kronik Filmowych PRL, a później, na początku lat 90., tło dla teledysków o trudnym życiu na blokowisku.
W ubiegłym stuleciu osiedla miały być szansą na realizację wizji bardziej dostępnych i sprawiedliwych miast przyszłości. Dziś na nowo stawiamy sobie pytania o możliwości nowego porządku społecznego i kierunki rozwoju. Jakie są jego priorytety i czego możemy się nauczyć na przykładzie realizacji osiedlowych?
Akademia Młodych Architektów zaprasza osoby w wieku 15–19 lat na warsztaty z Pauliną Pagą, które poświęcone będą architekturze mieszkaniowej — przyszłości osiedli i miast. Paulina Paga jest specjalistka w dziedzinie edukacji architektonicznej i działań dotyczących funkcjonowania przestrzeni publicznych. Zajmuje się oddziaływaniem architektury w wymiarach społecznych, konsultacjami społecznymi i procesami partycypacyjnymi. Jest twórczynią Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, prowadzi także Fundację Teren Otwarty.
Spotkanie i warsztaty odbędą się w sobotę, 30 maja. Zapisy dostępne są tutaj. Link do Zoom'a otrzymasz po uzupełnieniu formularza zapisowego.
harmonogram spotkania
12:00–13:00 część I
13:00–16:00 przerwa i czas na pracę w domu
16:00–17:00 część II
Pytania kierować można na adres: akademiamlodycharchitektow@gmail.com
Projekt „Akademia Młodych Architektów” realizowany jest przez Fundację Inna Przestrzeń i współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.