Budowa gmachu Narodowego Muzeum Hołodomoru — Ludobójstwa w Kijowie, jednego z największych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo‑Wschodniej, wkracza w kolejną, drugą fazę realizacji. Nadzór nad jego budową współprowadzą projektanci z pracowni Nizio Design International.
Wkomponowane w rzeźbę terenu muzeum powstaje na osi biegnącej od punktu widokowego do pomnika upamiętniającego ofiary Hołodomoru — ludobójstwa spowodowanego poprzez sztucznie wywołany Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932–1933. Celem projektantów było wpasowanie obiektu zarówno w tektonikę, jak i krajobraz zbocza doliny Dniepru, w okolicy Ławry Peczerskiej. Jego forma zaś ma być „wyobrażeniem idei wydobycia na światło dzienne celowo skrywanej prawdy o Hołodomorze”.
obiekt wpasowany jest zarówno w tektonikę, jak i krajobraz zbocza doliny Dniepru
© Nizio Design International
Projekt architektoniczny budynku muzeum w ramach drugiej fazy budowy Kompleksu Memoriału Pamięci Ofiar Hołodomoru na Ukrainie opracowała ukraińska pracownia Project Systems LTD we współautorstwie z polskim biurem Nizio Design International. Pracownia Mirosława Nizio wspólnie z projektantami z biura Haley Sharpe Design Ltd rozpoczęła także pracę nad aranżacją ekspozycji wewnątrz muzeum.
Pracowania Mirosława Nizio ma na swoim koncie projekty muzeów podejmujących trudne historycznie tematy, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obecnie, przy realizacji muzeum w Kijowie, pracownia zaangażowana jest między innymi w nadzór nad wyborem zastosowanych technologii i materiałów wykończeniowych oraz ich spójnością z rozwiązaniami projektowymi, a także nad propozycjami wyposażenia wnętrz, próbkami materiałów wykończeniowych oraz akceptacją prototypów dla zastosowanych w projekcie niestandardowych rozwiązań architektonicznych. Prace te trwać będą do grudnia 2021 roku.
wizualizacja bryły muzeum
© Nizio Design International