Projekt pt. „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” zdobył główną nagrodę w dwóch programach organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza — Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA Edycja 2019. Gratulujemy!
Innowacyjne architektoniczne pomysły, nawet te najlepsze, bez przełożenia na praktyczne rozwiązania mogą na zawsze pozostać w sferze niezrealizowanych idei i marzeń. Tegoroczni laureaci programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, nie poprzestali tylko na teoretycznej wizji wiejskiego parku rozrywki zgłoszonej do Konkursu Teoria. Młodzi architekci równolegle przedstawili projekt, a następnie koncepcję architektoniczną w programie Stypendium PRAKTYKA.
wypoczynek obok Stadionu Narodowego
Praca teoretyczna „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” zawiera opis stworzenia infrastruktury wypoczynkowej w sąsiedztwie Stadionu Narodowego w Warszawie, której tło stanowi wiejska sceneria. Architekci nakreślili wizję zielonej przestrzeni z karczmami i młynem, gdzie użytkownicy parku stają się uczestnikami spektaklu o wiejskiej sielance. Jak twierdzi Krzysztof Janas:
W naszej pracy chcieliśmy zasygnalizować problem zbyt szybkiego tempa życia w mieście i braku formy ucieczki od miejskiego pędu, który byłby w zasięgu ręki. Tak powstał pomysł stworzenia wiejskiego parku w centrum miasta.
Jury w składzie: Ewa P. Porębska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska, Marta A. Urbańska, Piotr Sarzyński doceniło odważne ujęcie relacji wsi z miastem i próbę wpisania architektury w trudne społeczno-kulturowe wzorce, a wszystko to przy użyciu pełnego pasji, humorystycznego języka.
Z dokładnym opisem rozwiązań zawartych w nagrodzonym tekście będzie można zapoznać się w publikacji, która w ramach nagrody zostanie wydana jesienią br. przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Propozycja miejskiego parku rozrywki w wiejskim wydaniu została doceniona także w aspekcie praktycznym, zdobywając Stypendium PRAKTYKA. Jury w składzie: Dorota Szlachcic, Jakub Wacławek, Aleksandra Wasilkowska, Maciej Frąckowiak, Konrad Grabowiecki, Agnieszka Olędzka, spośród trzech zespołów finalistów nagrodziło Jana Szeligę i Krzysztofa Janasa. Jak twierdzi jury:
Praca pt. „Wieśland, czyli miejska fantazja kryta strzechą” została doceniona za formę prowokacyjnej hybrydy sztucznego folkloru, która intryguje, skłania do refleksji nad współzależnością miasta, natury i środowiska oraz relacji centrum wobec peryferii. Projekt dzięki grze konwencjami ma szansę zainicjować dyskusję o przyszłości architektury miejskiej i sposobie wypoczywania mieszkańców.
Zwycięzcy Stypendium PRAKTYKA, oprócz stypendium, otrzymają wsparcie merytoryczne, umożliwiające pracę nad rozwojem projektu przez kolejne pół roku.
wyróżnienia
Dodatkowo jury w ramach konkursu TEORIA wyróżniło jeszcze dwie prace: „Zamieszkanie w niepamięci” autorstwa Mikołaja Twardowskiego, który przedstawił chorobę Alzheimera w kontekście architektury oraz „Średniowieczne gender. Beginaż jako fenomen architektury mieszkaniowej” Marty Wróblewskiej.
W finale stypendium PRAKTYKA konkurowały również: praca Macieja Moszanta dotycząca zredukowania wypadków drogowych z udziałem pieszych oraz projekt pt. „Uważaj(my)!” Magdaleny Orzeł-Rurańskiej i Kingi Kwaśny.
Przeczytajcie także o założeniach konkursu i finale.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości organizatorów