W 1973 roku daleko od bogatych państw zachodnich, w prowincjonalnym Wrocławiu, architekt, urbanista i teoretyk architektury Stefan Müller, z przerażeniem czytał raport opracowany na zlecenie Klubu Rzymskiego — „Granice Wzrostu”. Analiza dotycząca przyszłości ludzkości wobec wzrostu liczby mieszkańców, przyrostu konsumpcji i wyczerpujących się zasobów naturalnych wskazywała jasno, że cywilizacja w obecnej formie dąży do pewnej samozagłady…
Wówczas Müller zaczął tworzyć rewolucyjną koncepcję budowy nowego, totalnego świata — Terrę X. Jego projekt zakładał, że powinniśmy przynajmniej częściowo opuścić Ziemię i wynieść „Strefę życia” między chmury, na otaczającą planetę — wielofunkcyjną kratownicę. W tym scenariuszu na Ziemi prym miała wieść przyroda, a człowiek odwiedzałby ją jedynie dla relaksu.
Stefan Müller, Terra X, plansza eksponowana na wystawie Terra 1 w 1975 roku
© archiwum organizatorów
W 1975 roku zamiast otaczającej planetę kratownicy Müller stworzył realną Terrę — cykl wystaw i dyskusji, nowatorską platformę wymiany myśli o przyszłości ziemskiej cywilizacji.
Dwie międzynarodowe wystawy prezentowane w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Terra 1 w 1975 roku oraz Terra 2 w 1981, w założeniu przedstawiać miały przejawy tak zwanej architektury intencjonalnej z całego świata. Intencjonalność była tu kluczem — miały to być wizje, a nie projekty gotowe do realizacji.
wystawa „Terra X [-∞] Archiwum Przyszłości”
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
25.10.2019–2.02.2020 r.
Ponad czterdzieści lat po pierwszej wystawie, do wrocławskiego Muzeum Architektury wraca dziesięć propozycji wybranych z archiwum Terry 1 (1975), z którymi zestawione będą współcześnie opracowane koncepcje architektów i artystów działających w ramach europejskiego programu Future Architecture Platform.
Traumnovelle, Escape
© archiwum organizatorów
Przedstawione projekty opowiadają historię myślenia o przyszłości i możliwych (lub tych zupełnie niemożliwych) scenariuszach budowania wizji jutra. Na wystawie obok archiwalnych prac takich twórców jak: Stefan Müller, Rem Koolhaas, Elia Zenghelis, Madelon Vriesendorp, Zoe Zenghelis, Natalia LL, Anna Szkurat‑Wojno i Superstudio prezentowane są koncepcje Danieli Arias Laurino, Volodymyra Babii, Ayfer Idil Kemaloglu, Traumnovelle i Anny Marii Fink. Kuratorami wystawy są Małgorzata Devosges‑Cuber i Michał Duda, za jej aranżacje odpowiada Robert Kuśmirowski, a za identyfikację wizualną Feliks Marciniak.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie na Facebooku, a Future Architecture Platform na stronie internetowej.
Ilustracje dzięki uprzejmości organizatorów