Praca zgłoszona na konkurs studencki im. Haliny Skibniewskiej – ZDROWY DOM
Green Valley to projekt Michała Ciebienia realizowany w ramach toku studiów na Politechnice Śląskiej. Tematem pracy wykonanej pod kierunkiem dr. Andrzeja Dudy było zaprojektowanie osiedla ideowego o zabudowie szeregowej na typowych terenach podmiejskich.
na tyłach działki przewidziano kameralne ogródki
© Michał Ciebień
idea
Wyjściowym założeniem projektu była chęć jak najmniejszej ingerencji w otaczający krajobraz przy zachowaniu zielonego charakteru działki oraz utworzenie miejsca przyjaznego do życia i jednoczącego mieszkańców. W efekcie powstał projekt, który odzwierciedla zieloną dolinę z przepływającym przez nią strumykiem, doskonale współgrając z otaczającą naturą. Garaż tworzy barierę oddzielającą osiedle od ruchliwej drogi, pomiędzy kubaturami znajduje się sąsiedzka przestrzeń wspólna, natomiast na tyłach działki przewidziano kameralne ogródki.
idea projektu
© Michał Ciebień
społeczność
Działka została podzielona na trzy strefy: publiczną (droga), pół publiczną (dolina) oraz prywatną (ogródki). Przestrzeń wspólna usytuowana między dwoma kubaturami bardzo dobrze sprzyja kontaktom sąsiedzkim, tworząc dla nich idealne miejsce do integracji. Z jednej strony oddzieleni od ruchu i hałasu drogi, zaś z drugiej strony z łatwym dostępem do przestrzeni prywatnych.
garaż tworzy barierę oddzielającą osiedle od ruchliwej drogi
© Michał Ciebień
środowisko
Zielony charakter działki to nie jedyny ekologiczny aspekt tego projektu. Zadbano również o dogodne warunki dla fauny i flory. Przewidziane zostały gniazda, tereny podmokłe oraz trawy wysokie z myślą o różnorakich zwierzętach. Także zastosowano nowoczesne technologie mające na celu sprawić, aby dom był całkowicie samowystarczalny.
przekrój i elewacje
© Michał Ciebień
funkcjonalność
Osiedle zostało zaprojektowane z myślą o różnych odbiorcach. Domy są przystosowane zarówno dla rodzin z dziećmi, singli oraz osób starszych. Otwarty plan mieszkań jest w łatwy sposób modyfikowalny.
sytuacja i rzuty
© Michał Ciebień
Elastyczność jest dużą zaletą — garaż równie dobrze może być warsztatem, biurem bądź sklepikiem, przestrzeń nad strumykiem jest również miejscem różnorakich aktywności zewnętrznych, a dom w prosty sposób można przekształcić w biuro, siłownię, a nawet osiedlowe przedszkole.
Michał Ciebień
Ilustracje: © Autor