Najlepiej klimat ten oddają wnętrza dawne, wypełnione nowoczesnymi dodatkami, które niejednokrotnie są dziełami sztuki designerskiej. Ten wyrafinowany eklektyzm, tworzy więc przestrzenie luksusowe i wyraziste, ale co ważne, zdecydowanie wolne od kiczu. Styl włoski, bo o nim mowa, podkreśla wielowiekową tradycję, inspirując się rezydencjami patrycjuszy, ale także docenia folklor włoskiej prowincji, i wplata w nie industrialną surowość oraz artystyczną awangardę.
Włoski styl to łączenie tradycji z nowoczesnością
Rozkwit włoskiego designu
Włosi uznawani są za smakoszy designu. A jest to związane z dawnymi czasami i ma swoje początki w tradycyjnym rzemiośle regionów Florencji, Wenecji czy też Toskanii. Jednak określenie stylu włoskiego, jako spójnego zjawiska, zaczęło funkcjonować w latach 20. XX wieku, po międzynarodowej wystawie w Turynie, która doceniła jakość i spopularyzowała włoskie wzornictwo. Początkowo, czerpało ono wyraźnie z wielbiącego symetrię i geometrię stylu art déco. Dopiero po II wojnie światowej styl włoski wykształcił indywidualne cechy.
Prawdziwy rozkwit włoskiego designu nastąpił jednak w latach 60. i 70. XX wieku. Włosi dyktowali wówczas trendy modowe w wielu dziedzinach. Osiągnięcia w motoryzacji i haute couture w znacznej mierze związane były z zachwytem włoskim wzornictwem, które było kunsztownym połączeniem nowoczesności z tradycją. Zestawiano obok siebie materiały takie jak glina, szkło czy metal z plastikowymi formami, o awangardowym charakterze.
Połączenie tradycji z nowoczesnością oraz elementów o surowym charakterze z eleganckimi
Odmiany regionalne stylu włoskiego
Kanon włoskiej estetyki ma jednak niejedno oblicze. Styl posiada trzy główne nurty, które inspirowane są regionalnymi odmianami.
Styl toskański
Niektórzy nazywają go włoskim stylem rustykalnym. Dużą rolę zatem odgrywają tu materiały naturalne, takie jak drewno, kamień czy wypalana glina – terakota, oraz intensywne kolory, w ciepłym odcieniu inspirowane śródziemnomorską przyrodą, czyli na przykład musztardowa żółcień, ognista ochra, zieleń oliwkowa, a także beże i brązy. Toskańskie wnętrza wypełniają kamienne detale architektoniczne, schody i posadzki. Często są tu widoczne nadproża, występują drewniane okna, okiennice, a także zauważalne są dodatki takie, jak miedziane czy malowane naczynia.
Wnętrza w stylu weneckim są luksusowe i eleganckie
Styl wenecki
To estetyka na wysokim poziomie, wyrafinowana i luksusowa, wywodząca się z bogatej i wielokulturowej Wenecji. To tam mieszały się ze sobą tradycje artystyczne i rzemieślnicze. Jednym z najbardziej typowych dla regionu wyrobów jest szkło weneckie, wytwarzane na pobliskiej wyspie Murano. Styl wenecki cechuje się też bogatą paletą kolorystyczną, efektownymi tkaninami, zwłaszcza jedwabnym adamaszkiem oraz meblami misternie zdobionymi. Weneckim wynalazkiem, który w ostatnich latach na powrót staje się modnym materiałem wnętrzarskim, jest lastryko.
Wzorzyste podłogi to częste nawiązanie do stylu włoskiego
Styl śródziemnomorski
To mieszanka kultury materialnej krajów basenu Morza Śródziemnego. Pojawią się tu więc elementy charakterystyczne dla Włoch, Francji, Grecji i Hiszpanii, ale także Turcji i Maroka. Tłem będzie neutralny biały kolor, a na nim pojawią się wielobarwne dodatki, z przewagą błękitu, albo turkusu, nawiązujących do kolorów włoskiego nieba i morza. Na tle geometrycznie wzorzystych podłóg oraz surowych, bądź delikatnie rozmalowanych, niczym zatarte freski, tynków ściennych, staną drewniane, często też pobielane meble.
Obszerne meble wypoczynkowe są nieodłącznym elementem domów włoskich
Inspirująca fuzja stylów
Włosi lubują się w komforcie, dlatego podstawą wyposażenia są obszerne meble wypoczynkowe z miękkimi pufami. Do tego nieodłącznie skomponowany jest stolik kawowy, który uprzyjemni chwile relaksu.
We włoskich aranżacjach znajdziemy inspiracje zarówno do wnętrz minimalistycznych, stylu glamour, nowoczesnej awangardy, jak i rustykalnej prostoty. Poszczególne elementy takich wnętrz tworzą kameralną, ale i niebanalną atmosferę miejsca. Znajdą się tu także rzeźby, dekoracyjne misy i gustowne wazony oraz równie piękne lampy, lustra i oświetlenie. Wysmakowane dodatki podkreślą szlachetność i estetyczną jakość miejsca.
Opracowanie: Liwia Sus