Aranżując łazienkę, poza względami estetycznymi, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa. Jest to bowiem miejsce szczególnie sprzyjające różnego rodzaju wypadkom. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli z łazienki korzystać będą małe dzieci, albo też osoby w podeszłym wieku. Jak więc zadbać i komfort i bezpieczeństwo w tej przestrzeni?
Łazienka z antypoślizgową posadzką oraz prysznic z wygodnym miejscem do siedzenia
Bezpieczne przemieszczanie się
Każdy z nas, korzystając z wanny lub prysznica, powinien zachować szczególną ostrożność, by uniknąć przypadkowego poślizgnięcia się na mokrej powierzchni podłogi. Warto zminimalizować więc rozprzestrzenianie się wody i wilgoci. Kabina prysznicowa i wanna powinny być osłonięte parawanem, w pobliżu kąpielisk należy powiesić ręczniki, a podłogę w miarę możliwości utrzymywać w suchym stanie.
Do miejscowego zabezpieczenia pomocne będą maty antypoślizgowe, które mogą być rozłożone pojedynczo lub stanowić spodnią warstwę dywanika. Do zabezpieczania progów czy przejść, a także uchwytów możemy użyć również sprayu antypoślizgowego, którego skład oparty jest o szybkoschnącą zmodyfikowaną żywicę alkidową. Istnieją również antypoślizgowe osłonki, naklejane na płytki. Są one przezroczyste, a ich matowa struktura zapobiega poślizgnięciu się.
Projektując łazienkę od początku, możemy zaplanować wykonanie całej posadzki w technologii antypoślizgowej. Zwykle stosuje się tu materiały z dodatkiem żywicy epoksydowej. Wszelkie porowate i żłobione powierzchnie również będą wspierały nasze bezpieczeństwo.
Armatura łazienkowa z możliwością regulacji temperatury wody
Odpowiednia temperatura wody
Zwłaszcza wśród dzieci zdarzają się niekiedy też poparzenia. To niebezpieczeństwo wyeliminować możemy dzięki bateriom termostatycznym. Ustawienie maksymalnej temperatury, niweluje możliwość niekontrolowanego wzrostu oraz obniżenia temperatury wody, a przy okazji pomoże nam zmniejszyć koszty związane z poborem energii.
Uchwyty wspierające mogą być rozmieszczone przy wannie, prysznicu lub też toalecie
Pomocne uchwyty
Dla osób starszych przydatne będzie zamontowanie przy części kąpielowej oraz toalecie uchwytów. Ułatwią one poruszanie się po łazience oraz wstawanie i siadanie w kontrolowany sposób.
Warto też zainwestować w siedzisko do wanny lub prysznica. Zapewni ono bezpieczniejszą i bardziej komfortową kąpiel osobom o mniejszej sprawności fizycznej.
Gniazdka elektryczne zabezpieczone klapką
Zabezpieczone gniazdka elektryczne
By móc swobodnie korzystać z golarki albo prostownicy, warto pamiętać o umieszczeniu gniazdek w pobliżu lustra. Najprostszym ich zabezpieczeniem będą specjalne plastikowe osłony lub posiadające możliwość zamknięcia gniazda bryzgoszczelne. To ważne, jeśli chcemy ustrzec dzieci przed przykrymi konsekwencjami zabawy gniazdkiem.
Jeszcze skuteczniejsze są gniazdka z uchylającymi się przesłonami torów prądowych, gdzie specjalna przesłona zmienia pozycję pod wpływem obu bolców wtyczki. Tego typu konstrukcja uniemożliwia wetknięcie przedmiotów do gniazdka, zapobiegając jednocześnie porażeniu prądem.
Szafki i szuflady usytuowane na dogodnej wysokości
Przedmioty w zasięgu ręki
Dostęp do artykułów toaletowych nie powinien sprawiać problemów. Szafy i szafki powinniśmy więc móc obsługiwać z naszego poziomu. Jedynie w przypadku mocnej chemii warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu miejsca przechowywania.
Okna i drzwi
Gdy w łazience, na poziomie łatwo dostępnym dziecku, znajduje się okno, przydatne mogą być specjalne blokady mocowane do futryn. Dzięki nim nie otworzy się ono na oścież. Również klamki bywają wyposażone w przyciski, które utrudnią otwarcie okna najmłodszym.
W drzwiach z kolei istotne będzie zamontowanie takiego zamka, który w razie konieczności uda się otworzyć również z zewnątrz.