Aranżacja poddasza to niezwykła przyjemność i wyzwanie zarazem. Skosy wynikające z konstrukcji dachu wprowadzają do wnętrza wrażenie przytulności, a nawet romantyczności. Ten niezwykły klimat warto wykorzystać, tworząc na poddaszu na przykład przestrzeń sypialną.
Sypialnie na poddaszach
Kłopotliwe skosy
Niewielki metraż przestrzeni pod dachem będzie nam nieco utrudniał jej zagospodarowanie. Niektóre meble nie zmieszczą się pod istniejącymi skosami, inne po prostu nie będą do nich pasowały. Ponieważ skosy wprowadzają dynamikę, musimy pamiętać o umiarze we wprowadzaniu do wnętrza dalszego wyposażenia.
Najodpowiedniejszym miejscem na łóżko wydaje się przestrzeń przy ścianie kolankowej. Jest to dobre wykorzystanie miejsca, pod warunkiem że ścianka pionowa jest dość wysoka. W przeciwnym wypadku codziennie rano, wstając z łóżka, możemy przypadkowo obijać się o sufit.
Dobrym ustawieniem jest usytuowanie łóżka wzdłuż kalenicy, tuż pod nią, a pod skosami umiejscowienie szaf i komód. Możemy też po prostu wybrać niskie łóżko, albo materac położyć bezpośrednio na podłodze.
W małych przestrzeniach warto wykonać szafy na wymiar, albo użyć luster, by optycznie powiększyć poddasze. Stylowym rozwiązaniem będzie też postawienie pojemnych skrzyń, zamiast szaf.
Poddasze obite deskami
Tapety i kolory
Często bywa, że na poddaszu zamontowane są jedynie niewielkie okna dachowe. Wówczas mamy ograniczony dostęp światła naturalnego. Dobrze jest więc ściany pomalować w jasnych kolorach. To sprawi, że sypialnia będzie miała jednocześnie przytulny i rześki wyraz. Ciemne odcienie wykorzystujmy raczej we wprowadzanych do wnętrza dodatkach.
Widoczne belki stropowe są niezwykle inspirujące dla dalszej aranżacji. Warto je wyeksponować i zadbać o ich estetyczny wygląd.
Często poddasze podbijane jest deskami i wykańczane białą lakierobejcą, co kojarzyć się będzie ze stylem skandynawskim lub prowansalskim. We wnętrzach loftowych natomiast belki stropowe malowane są zwykle na szaro lub grafitowo.
Również zastosowanie tapety stworzy ciekawy klimat. Jeśli będzie to tapeta kwiatowa, wówczas sypialnia nabierze romantycznego charakteru, jeśli natomiast zdecydujemy się na wzory 3D, optycznie powiększymy przestrzeń.
Sypialnia z łazienką na poddaszu
Strefa kąpielowa
Gdy nie mamy miejsca na osobno wydzieloną łazienkę, pomyślmy o ustawieniu wolnostojącej wanny w części sypialni. Designerska wanna sprawi, że pomieszczenie będzie jeszcze bardziej eleganckie i kuszące.
Poddasze z widocznymi elementami konstrukcyjnymi
Osłona przed słońcem
Zamontowanie odpowiednich przesłon to podstawowa kwestia dla komfortu przebywania w sypialni, zwłaszcza, gdy mamy okna wielkopołaciowe. Dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań dla okien dachowych oraz szczytowych. Zarówno zasłony, żaluzje, jak i rolety będą tu odpowiednie.
Sypialnia dziecięca na poddaszu
Sypialnia dla dzieci
Sypialnia dla dzieci, zlokalizowana na poddaszu to nie byle atrakcja. Można zorganizować tutaj łóżka piętrowe, bądź antresole, służące zabawie i odpoczynkowi. Skośny dach z pewnością będzie pozytywnie wpływał na poczucie bezpieczeństwa dziecka.