Stowarzyszenie Fotograficzne we współpracy z Warsztatami Fotograficznymi organizują spotkanie poświęcone Zofii Rydet — jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Spostrzegawczość i czułe spojrzenie fotografki można dostrzec na każdym ze zdjęć jej autorstwa. Rozmowa dotyczyć będzie wydanych nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego książek poświęconych artystce.
Już 7 lipca br. o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie online transmitowane na Facebooku organizatorów. Wydarzenie jest częścią większego cyklu pt.: „Dyskusje o Fotografii”.
Zofia Rydet uznawana jest powszechnie za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku, a na pewno najważniejszą polską fotograficzkę. Jest autorką szeregu cykli fotograficznych o różnorodnej formie (od klasycznego fotoreportażu, poprzez fotomontaże aż do obiektów fotograficznych), jednak najbardziej znana jest z monumentalnego, realizowanego przez ponad 20 lat cyklu „Zapis socjologiczny” (dostępny na stronie Zofii Rydet), w ramach którego wykonała kilkadziesiąt tysięcy zdjęć przedstawiających głównie człowieka w jego otoczeniu codziennym — przede wszystkim byli to mieszkańcy polskich wsi. Spotkanie będzie dotyczyć mitologizacji Zofii Rydet — zarówno tych dokonywanych przez nią (kiedy utrwalała obraz wsi w polskiej kulturze), jak i tych dotyczących jej samej.
Pretekstem do spotkania jest ukazanie się nakładem Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego dwóch nowych książek poświęconych Rydet i jej dziełu:
► Jakub Dziewit, Adam Pisarek: „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna”.
► Tomasz Ferenc, Karol Jóźwiak, Andrzej Różycki: „Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet”.
© Śląska Fotografia Artystyczna
rozmówcy
prof. UŁ dr hab. Tomasz Ferenc (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytet Łódzki) — socjolog specjalizujący się w socjologii wizualnej, jeden z najbardziej znanych polskich krytyków fotografii,
dr Karol Jozwiak (Kulturoznawstwo — Instytut Kultury Współczesnej UŁ) — kulturoznawca i historyk sztuki, badacz twórczości Zofii Rydet, kurator wielu wystaw i członek Rady Programowej Fundacji im. Zofii Rydet,
dr Adam Pisarek (Instytut Nauk o Kulturze UŚ) — kulturoznawca. W pracy badawczej zajmuje się historią antropologicznych teorii kultury oraz współczesną kulturą polską,
mgr Jakub Dziewit — kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, fotograf, animator kultury. W pracy badawczej zajmuje się kulturową historią fotografii i antropologią wizualną.
cykl spotkań
„Dyskusje o Fotografii” to cykl spotkań, w ramach których podejmujemy rozmowy o różnorodnych fotograficznych uwikłaniach i kontekstach, istotnych z perspektywy filozoficznej czy też humanistycznej, ale także artystycznej, jeśli tylko zgodzimy się, że sztuka nie jest oderwana od otaczającej nas rzeczywistości. Na każde ze spotkań zapraszamy dwóch gości, którzy najpierw w krótkich wykładach naświetlają temat ze swojej perspektywy, a następnie biorą udział w moderowanej dyskusji.