Dominika Ufnal z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zaprojektowała obserwatorium przyrodnicze w Fjarðabyggð na Islandii. Praca inżynierska wykonana pod kierunkiem dr. hab. Eugeniusza Skrzypczaka to modułowy budynek ulokowany na górze Kistufell.
Turystyka Islandii jest stale rozwijająca się dziedziną gospodarki, przynoszącą ogromne zyski. Dzika przyroda i piękne surowe krajobrazy przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających, co wpływa również na wzrost zapotrzebowania na nowe obiekty turystyczne. Projekt dyplomowy Dominiki Ufnal to propozycja obserwatorium przyrody oraz noclegowni nieingerujących w otaczający krajobraz.
widok na Islandię
Celem pracy było stworzenie obiektu pozwalającego na odpoczynek oraz obserwację natury. Położony wysoko w górach budynek umożliwia oglądanie m.in.: ptaków, zorzy polarnej czy też reniferów występujących tylko w tej części wyspy. Jest też idealnym punktem widokowym na Park Narodowy Vatnajökull oraz górę Snæfell.
obserwatorium zaprojektowano z poszanowaniem środowiska naturalnego
© Dominika Ufnal
moduły
Autorka założyła stworzenie prostej i niedominującej nad krajobrazem formy, wpisującej się w kontekst otoczenia. Ze względu na szacunek do środowiska naturalnego, obiekt został zaprojektowany przy minimalnej ingerencji w podłoże. Wcześniej przygotowane moduły ułatwiają transport oraz montaż na miejscu, jak i możliwość rozbudowy. Obiekt podzielono na trzy przenikające się strefy: publiczną, półprywatną oraz prywatną.
obiekt składa się z trzech poziomów
© Dominika Ufnal
Wejście główne ulokowane jest na drugim piętrze i poprzez taras prowadzi bezpośrednio do obserwatorium. Jego ważnym elementem jest zamknięta część wspólna z paleniskiem. Klatka schodowa łączy wszystkie trzy poziomy: część gastronomiczną i techniczną na pierwszym piętrze oraz strefę noclegową na parterze. Budynek można obejść z zachodniej strony, korzystając z zewnętrznych schodów.
Projekt znalazł się wśród zestawienia najlepszych dyplomów artystyczno-projektowych 2019 roku konkursu „Font Nie Czcionka”.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Dominiki Ufnal