Dom Obraz to projekt Alicji Jaroszek z Politechniki Białostockiej, za który otrzymała drugie miejsce w tegorocznej edycji Konkursu Architektury Ceglanej. Architektka wykorzystując czarną cegłę pełną, stworzyła budynek wpisujący się w surowy klimat kamienistej, norweskiej wyspy.
Celem konkursu orgaznizowanego przez Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej oraz SARP było pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania architektonicznego z wykorzystaniem wyrobów klinkierowych na elewacji oraz promowanie architektury ceglanej. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu autorskiej pracy architektonicznej w dowolnej formie rysunku w jednej z wybranych kategorii: Dom jednorodzinny, Budownictwo przyszłości. W każdej z kategorii prace musiały zawierać: wizualizacje oraz widoki elewacji, jak i krótki opis.
dom przypomina rzeźbę wykonaną z czarnej cegły pełnej
© Alicja Jaroszek
dom w Norwegii
Spośród nadesłanych prac jury konkursowe w kategorii Dom jednorodzinny przyznało drugie miejsce Alicji Jaroszek z Politechniki Białostockiej. Jej propozycja to Dom Obraz położony w arktycznym krajobrazie na norweskiej, kamienistej wyspie nad brzegiem samego morza. To malownicze miejsce charakteryzuje wyraźnie zróżnicowany teren i wyjątkowy, surowy klimat. Dni są tutaj krótkie, za to noce rozświetla zorza polarna, a życie dostosowuje się do pływów morza. Dom jest odizolowany, gdyż na wyspę można dotrzeć tylko drogą morską.
prosty podział wnętrza domu
© Alicja Jaroszek
rzeźba w krajobrazie wyspy
Budynek jest formą rzeźby wykorzystującą wyroby ceglane. Na elewacji domu znajdują się nieregularnie rozłożone w poziomie i pionie okna. Taki układ daje złudzenie trzypoziomowego planu piętra, mimo że budynek w rzeczywistości jest o prostym układzie wnętrza. Okna tworzą „żywe obrazy” z widokiem na poszarpany górski krajobraz, otaczające wyspę Morze Norweskie, skały oraz niebo.
okna tworzą „żywe obrazy”
© Alicja Jaroszek
Budynek obłożony jest czarną cegłą pełną, parametrycznie układającą się na elewacji i idealnie wpisującą się w kamieniste otoczenie wyspy. Czarna elewacja przypomina szczyt okolicznego pasma górskiego. Elementy architektury ceglanej autorka przeniosła również do środka budynku, w ten sposób dopełniając całość założenia.
Pierwsze miejsce w tym samym konkursie w kategorii Budownictwo przyszłości otrzymała Nina Kempa za projekt cmentarza w Bogucicach.
Poczytajcie także o projekcie domu na bagnach , za który Alicja Jaroszek wraz z Justyną Laszczkowską otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie pt. „House in Forest 2020 – Wooden House”.