Twisted Brick Shell Concept Library,
projekt: HCCH Studio
Ceglana biblioteka w kształcie spiralnej muszli zaprojektowana przez HCCH Studio, otoczona wysokimi trawami zlokalizowana jest na obszarze wiejskim w prowincji Zhejiang w Chinach. Budynek stanowi próbę połączenia współczesnej ekspresji formalnej z lokalną kulturą materiałową.
Widok biblioteki na tle chińskiego krajobrazu — projekt zlokalizowano na obszarze wiejskim w prowincji Zhejiang w Chinach
muszla z czerwonych cegieł
– forma inspirowana naturą
Biblioteka ma około 10 metrów średnicy i 5 metrów wysokości. Jej ciągła powierzchnia jest tworzona przez dwa półokręgi przenikające się nawzajem i zacierające granice między wnętrzem a zewnętrzem. Konstrukcja muszli wykonana jest z czerwonych cegieł, nie przez murowanie, ale poprzez odlewane bezpośrednio w położeniu końcowym.
przekrój budynku
© Qingyan Zhu, Fangfang Tian
Światło słoneczne wpada do zaciemnionego wnętrza przez otwór w górnej części. Odwiedzający mogą czytać teksty umieszczone wewnątrz akrylowych kul przez małe otwory w ścianach. Teksty, nakładając się na krajobraz, tworzą poetyckie doświadczenie, które łączy ciało, umysł i naturę.
Widok z lotu ptaka — budowlę tworzą przez dwa półokręgi, które przenikają się nawzajem
© Qingyan Zhu, Fangfang Tian
wyzwanie konstrukcyjne podwójnie zakrzywionych ceglanych powierzchni
Rozkład cegieł na podwójnie zakrzywionej powierzchni stanowił ogromne wyzwanie konstrukcyjne. Cegły są pozycjonowane za pomocą perforowanych stalowych płyt, które pełnią rolę stalowej ramy zbrojeniowej, a następnie wypełniane są betonem o wysokiej wytrzymałości. Te trzy materiały współpracując ze sobą tworzą jednolitą strukturę.
rzut budynku
© Qingyan Zhu, Fangfang Tian
Cegły o 12 różnych szerokościach rozmieszczone są wzdłuż siatki UV, co zapewnia ciągłość promienistej konstrukcji. Logika konstrukcji i wyraz wizualny, wynikają z ułożonych w stos i wzajemnie zazębiających się murów. Pikselowa matryca z ceglanym wzorem oraz zmieniająca się grubość „zaprawy” (która w rzeczywistości jest betonem wylewanym na miejscu) burzy typowe zasady konstrukcji ceglanej.
wejście do budynku — odwiedzający mogą czytać teksty umieszczone wewnątrz akrylowych kul przez małe otwory w ścianach
© Qingyan Zhu, Fangfang Tian
minimalistyczna przestrzeń kontemplacji
– intrygująca biblioteka na chińskiej prowincji
Twisted Brick Shell Concept Library to odważna próba budownictwa w obszarach wiejskcih integrująca cyfrową industrializację z tradycyjnymi materiałami. Projekt stara się również stworzyć doświadczenie wykraczające poza sielankową wizję „wsi”. Biblioteka stanowi współczesne schronienie dla ciała i umysłu, zachęcając odwiedzających do czytania oraz do refleksji nad światem zewnętrznym i wewnętrznym.
widok z lotu wraz z otaczającym bibliotekę krajobrazem — zestawienie wschodniego krajobrazu, z jego charakterystycznymi górami i rzekami wraz z nowoczesnym konceptem architektonicznym tworzy niesamowity efekt
© Qingyan Zhu, Fangfang Tian
Oprac.: Natalia Ledzianowska
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni HCCH Studio.