C.F. Møller Architects
Czy wznosząc budowlę z klocków LEGO, kiedykolwiek pomyśleliście, jakby to było w takiej pracować? Jeżeli tak — możecie sobie pogratulować umiejętności zadawania wychodzących w przyszłość pytań. Od dwóch lat pracownicy LEGO w Billund mogą cieszyć się kampusem, który wygląda jak największa konstrukcja z klocków na świecie. Spójrzcie na realizację biura C.F. Møller Architects.
Wizualizacja widoku z lotu ptaka na kampus LEGO w Billund
© C.F. Møller Architects
Billund — miejsce pracy nad dziecięcą frajdą
LEGO Campus to elastyczny i zrównoważony kompleks biurowy, wspierający zdrową kulturę organizacyjną i nieformalną atmosferę grupy LEGO. Kampus składa się z ośmiu budynków połączonych w jedną ciągłą przestrzeń służącą pracy i zabawie 2000 pracowników. Całość została zaprojektowana na bazie wartości i kultury korporacyjnej wspierającej innowacje.
Budynki biurowe, znajdujące się w dużym, otwartym dla mieszkańców miasta parku, zbiegają się wokół spektakularnego atrium. Ich wykończenia i kolory są zainspirowane produktami grupy LEGO. Poszczególne części kampusu odzwierciedlają skalę otaczających ich oddziałów firmy oraz miasta Billund. Całość celowo nie została ujednolicona, żeby zachować różnorodność i poczucie niespodzianki, czyli to, co najlepsze w zabawie klockami.
hocki klocki na kampusie LEGO?
Centrum kultury i aktywności People House znajduje się na parterze i składa się z pomieszczeń do różnych zajęć społecznych i fizycznych, w tym hali sportowej, przestrzeni eventowych i zakwaterowań hotelowych. Przestrzenie służące współpracy tworzą nieformalną i inspirującą atmosferę na całym kampusie LEGO. Na wyższych piętrach pracownicy mogą wypełniać obowiązki zawodowe oraz odpoczywać w miejscach zaprojektowanych z myślą o wsparciu kreatywności i innowacyjności. Na styku poszczególnych części konstrukcji architekci przewidzieli małe place z klatkami schodowymi o jaskrawych kolorach, tworzące punkty orientacyjne budynku.
klatka schodowa w jaskrawej zieleni
fot.: Adam Mørk | © C.F. Møller Architects
C.F. Møller Architects bawi się architekturą biurową
Fasada jest zaprojektowana tak, aby wpuszczała jak najwięcej światła dziennego do wnętrz biurowych i minimalizowała potrzebę ich klimatyzacji. Na zabawnej, a jednocześnie przyjemnej estetycznie elewacji powtarzają się motywy dużych klocków LEGO. Dwie gigantyczne bryły w tym kształcie tworzą przestrzeń spotkań na szczycie budynku.
architekci wreszcie znaleźli pretekst, żeby pobawić się klockami LEGO!
fot.: Adam Mørk | © C.F. Møller Architects
pojedź do Billund i poczuj się jak ludzik LEGO
Integracja biur z publicznie dostępnym parkiem sprawiła, że pracownicy natychmiast mogą skorzystać z tras spacerowych oraz placów zabaw. Przełamanie barier między wnętrzami biurowymi a ich zewnętrznym środowiskiem stymuluje nieszablonowe myślenie i innowacje. Budynki kampusu są otoczone zielenią parku, dziedzińców, kieszonkowych ogrodów i dachów nasadzonych roślinnością, w tym szklarni oraz pola do minigolfa.
wayfinding w środku kampusu LEGO
© C.F. Møller Architects
Zieleń na dachach, trwałe materiały budowlane, zwiększona bioróżnorodność w parku oraz zbieranie wody deszczowej do rozprowadzania w okolicznych akwenach sprawia, że LEGO Campus jest wysoce zrównoważonym kompleksem, który spełnia najsurowsze duńskie normy energetyczne na 2020 rok.
plan kampusu LEGO w Billund
© C.F. Møller Architects
Ania Kociucka
[na podstawie autorskiego opisu pracowni]