Studenci i studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą już korzystać z nowej wielofunkcyjnej hali sportowej. Nowoczesny budynek to kolejny obiekt sportowy na koncie krakowskiej pracowni architektonicznej ARP Manecki. Pięciokondygnacyjna hala mieści dwa duże boiska sportowe, siłownie, sale fitness, do gry w squasha i badmintona oraz saunę. Natomiast z jej zielonego dachu — tarasu można podziwiać Kopiec Kościuszki.
Nowy budynek znajduje się na terenie miasteczka studenckiego AGH i został urbanistycznie i architektonicznie dostosowany do okolicznych akademików.
elewacja budynku hali sportowej wykonana jest w trzech kolorach
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
czytelny podział
Elewacja hali sportowej jest wykonana w trzech kolorach — grafitowym, białym i szarym, które w czytelny sposób dzielą budynek na trzy części. Grafitowy kolor to pierwsza część obiektu mieszcząca zaplecza, biura, siłownie i salę fitness. Główne boisko z widownią na 571 miejsc jest koloru białego, a kolor szary to hala treningowa z pełnowymiarowym boiskiem bez trybun.
Aby uzyskać trzy kolory elewacji, zdecydowaliśmy się na zastosowanie płyt włókno-cementowych. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i izolacyjnością dźwiękową, a także odpornością na działanie wody i grzybów pleśniowych — mówi architekt Mateusz Manecki.
wielofunkcyjna hala sportowa AGH, przekrój
© ARP Manecki
zielony taras widokowy
Wyjście na wspomniany zielony dach, na którym można odpocząć, siedząc na ławkach, przewidziane jest z foyer oraz z biur pracowników AGH. Oprócz dachu porośniętego zielenią trawiastą i płożącą, architekci nasadzili nowe drzewa wokół budynku i starali się zachować te rosnące na terenie inwestycji.
Z zielonego dachu widać Kopiec Kościuszki
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
Wzrok w szczególności przyciąga jedno z drzew — na które projektanci przygotowali specjalne, okrągłe wycięcie w stropie budynku.
Zawsze staramy się zachować zieleń, ponieważ Kraków bardzo jej potrzebuje. To drzewo rosło na środku hali, dlatego zdecydowaliśmy o jego przeniesieniu. To proekologiczne rozwiązanie minimalizujące wycinkę drzew — dodaje Mateusz Manecki.
w stropie budynku znajduje się wycięcie na drzewo
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
dwie hale = sześć boisk
Każda z dwóch dużych hal sportowych może zostać podzielona na trzy boiska treningowe, w tym samym czasie umożliwiając trening aż sześciu grupom. Takie rozwiązanie spełnia wymagania uczelni, obejmujące działalność sportową sekcji AZS AGH oraz zajęcia z wychowania fizycznego dla studiujących na AGH.
duża hala może zostać podzielona na trzy boiska treningowe
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
Dzięki temu mogą się tutaj równolegle treningi sekcji wyczynowych oraz rozgrywki sportowe na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. Oprócz boisk można korzystać z bogato wyposażonych siłowni i sali fitness oraz do gry w squasha i stanowisk do badmintona.
widownia w kolorze godła AGH na 571 miejsc
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
A jakie było największe wyzwanie projektowe?
Największym wyzwaniem było zaprojektowanie funkcji. Wewnątrz hali sportowcy trenują do różnych dyscyplin sportowych, często są to zawodnicy grający w pierwszych ligach, więc reprezentują wysoki poziom. Na boiskach musieliśmy dobrać odpowiedni rodzaj parkietu, odpowiednie wzmocnienia. Siłownie także musiałby być przystosowane do treningów wielu dyscyplin. Podobnie było z szatniami. Zawodnicy trenujący badmintona chcieli mieć wyłączona wentylację, ponieważ wentylacja porusza lotką. Nie można jej wyłączyć. Dlatego zaprojektowaliśmy ogrzewanie za pomocą nagrzewnic, a wentylacja działa na minimalnym poziomie — odpowiada Mateusz Manecki.
jeden z korytarzy hali sportowej
fot.: Tomasz Prokop © ARP Manecki
Nowootwarta hala sportowa w Krakowie to już kolejny obiekt autorstwa ARP Manecki w Małopolsce. W lutym 2023 roku otwarto halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie. W 2020 roku pierwszych użytkowników powitał basen przy Alei Kijowskiej, a w 2021 roku zrealizowano wielofunkcyjny dom sołectwa w gminie Zielonki.