Sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej. Zamiast widzieć w niej zagrożenie, warto wykorzystać ją jako narzędzie do codziennej pracy. Także w branży architektonicznej AI zyskuje coraz to nowe zastosowania, czy to do automatyzacji procesów projektowych czy na uczelniach i w instytucjach badawczych. 26 marca 2025 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbył się wykład szkoleniowy poruszający tematykę wykorzystania sztucznej inteligencji jako narzędzia wspierającego pracę architektów i urbanistów.
Wykład pod motywem przewodnim „Zastosowanie AI w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym” zorganizowała Katedra Urbanistyki i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej we współpracy z Podkarpacką Okręgową Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.
wykład szkoleniowy Urszuli Kuczmy „Zastosowanie AI w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym"
© Politechnika Rzeszowska
czy sztuczna inteligencja zastąpi architektów?
Wydarzenie na Politechnika Rzeszowska stanowiło okazję do zadania pytań o to, jakie są narzędzia AI, które można wykorzystać w projektowaniu zarówno architektonicznym jak i urbanistycznym. Organizatorzy podjęli także kwestię wpływu sztucznej inteligencji na zawód architekta i urbanisty.
Wykład prowadziła Urszula Kuczma, absolwentka kierunków architektura i urbanistyka na Politechnice Krakowskiej oraz Cognitive Science na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas swojej kariery Urszula Kuczma pracowała jako project manager w pracowni Noiz Architects w Tokio oraz jako specjalista od analizowania danych w branży AI w start-upie expertisly oraz w firmie Nestlé Polska.
Sztuczna inteligencja ma szanse okazać się pomocną w pracy architekta już na poziomie pracy z tekstem czy podczas generowania obrazów. Generatywne AI można wykorzystywać w różnych formach, pozwala ono także na uzyskanie preferowanej przez autora estetyki.
miasta już korzystają z AI
Oprócz tych zagadnień, podczas wykładu Urszula Kuczma zaprezentowała także jak można wykorzystać narzędzia AI w planowaniu urbanistycznym na wybranych przykładach używanych w różnych miastach na świecie. Sztuczna inteligencja stosowana jest już do analizy terenów, usprawniania politycznej partycypacji czy też klastrowania informacji i korekty już istniejących rozwiązań. Prelegentka zaprezentowała także zasady działania modelowania agentowego.
Wśród przytoczonych przez nią przykładów znalazły się warsztaty partycypacyjne w Helsinkach z 2023 r., podczas których uczestnicy korzystali z narzędzi generatywnego AI do stworzenia koncepcji zagospodarowania centralnych ulic w mieście zamykanych w czasie miesięcy letnich. Kolejnym przykładem była inicjatywa wdrażana w miastach w Kolumbii, gdzie oprogramowanie IDB wykorzystano do analizy terenów, na których powstają nieoficjalne osiedla. Na wykładzie nie zabrakło również aspektów etycznych oraz prawnych wykorzystywania AI w pracy.
wykład szkoleniowy Urszuli Kuczmy „Zastosowanie AI w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym"
© Politechnika Rzeszowska
Wydarzenie stanowiło okazję dla osób związanych z branżą architektoniczną oraz osób studiujących architekturę do dokształcenia się w używaniu najnowszych rozwiązań.
Maria Cipińska