W dobie kryzysów zbrojnych i ocieplenia klimatu pewne jest, że mieszkańcy terenów niezdatnych do życia będą migrować. Potrzebne są nam więc konkretne rozwiązania mieszkaniowe. Agnieszka Szawara z Politechnika Lubelska stworzyła projekt mobilnych i modyfikowalnych domów dla osób uchodźczych, który pozwala na łatwy i szybki montaż budynków dostosowanych do współczesnych potrzeb. Praca znajduje się na liście finalistów konkursu „Dyplom Roku”organizowanego przez SARP Oddział Lublin.
W projekcie stworzony został system domów, które mogą być zamontowane w miejscu, do którego przybyli migranci. System zakłada możliwość rozbudowy dla poprawy warunków przestrzennych lub przeniesienia w inne potrzebujące miejsce.
wizualizacja
proj.: Agnieszka Szawara
odpowiedź na kryzys humanitarny
Podjęcie wyżej wymienionego tematu pracy wynika z istotnych wyzwań jakie obecnie są stawiane przed społeczeństwem międzynarodowym w kontekście migracji i kryzysów humanitarnych. W dzisiejszym dynamicznym świecie, w który konflikty zbrojne, katastrofy naturalne i wiele innych kryzysów humanitarnych wywołują masowe migracje ludności, miliony ludzi na całym świecie zmuszone są opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia i lepszych warunków do życia. Krysy te zaczęły bezpośrednio wpływać także na Polskę
— tłumaczy Agnieszka Szawara.
Autorka za docelową lokalizację projektowanych domów wybrała dzielnicę Sałtiwka w Charkowie oraz Węglin Południowy w Lublinie. Oba wybrane tereny sąsiadują z terenami zielonymi, przy czym stan Charkowa pozostaje niestabilny z powodu działań wojennych na terenie Ukrainy. Wybrana działka w Lublinie jest obecnie niezabudowana.
plan zagospodarowania terenu w Charkowie
proj.: Agnieszka Szawara
plan zagospodarowania terenu w Lublinie
proj.: Agnieszka Szawara
Projektowane obiekty zbudowane są z modułów, które pozwalają na połączenie dostosowane do potrzeb wybranej rodziny. Standardowy moduł o wymiarach 200x600 cm zbudowany jest z oddzielnych ścian nośnych, działowych, podłogi oraz dachu, które składane są w całość na miejscu budowy.
jak stworzyć mobilne i łatwo modyfikowalne domy?
Elementy opierają się na konstrukcji szkieletowej drewnianej, która charakteryzuje się dużą trwałością i nośnością. Autorka przewidziała również zastosowanie odpowiednich gwintów wewnętrznych, które sprawiają, że łączenie elementów za pomocą śrub jest możliwe wielokrotnie. Miejsca łączeń modułów są zabezpieczone przed wnikaniem wody i powietrza taśmami uszczelniającymi.
rzuty przykładowych segmentów
proj.: Agnieszka Szawara
schemat ideowy i schemat kształtowania bryły
proj.: Agnieszka Szawara
Moduły po połączeniu tworzą zabudowę szeregową z dachami dwuspadowymi, których nieregularne wysunięcie pozwala na dodatkowe doświetlenie pomieszczeń.
przede wszystkim schronienie
Tymczasowy charakter projektowanych domów wynikający z ich przeznaczenia podyktował metodę osadzenia konstrukcji na śrubowych fundamentach. Dzięki temu budowa obiektu nie ingeruje znacząco w teren, ponieważ nie jest zakorzeniona w gruncie. Autorka postanowiła wykończyć obiekty lekką i trwałą blachą falistą, która odporna jest zarówno na warunki atmosferyczne jak i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, surowość tego materiału podkreśla prostą formę budynku.
wizualizacja
proj.: Agnieszka Szawara
Wzrost liczby uchodźców przybywających do Polski w wyniku sytuacji wojennej w Ukrainie, stanowi znaczące wyzwanie dla infrastruktury mieszkaniowej naszego kraju. Sytuacja ta staje się coraz bardziej paląca, wymagająca pilnych działań i szybkich rozwiązań
— opowiada Agnieszka Szawara.