Zapraszamy do udziału już w XII edycji konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego odbywającego się pod hasłem „Inteligentna architektura”.
Inteligentna architektura nie oznacza architektury zdominowanej przez komputer. „Inteligentna architektura” to połączenie interdyscyplinarnej praktyki i technologii wynikające z kultury projektowania oraz odpowiedzialności — nie tylko za to, co zbudowane, ale też za środowisko naturalne, którego częścią jest człowiek. To rodzaj refleksji, odruch samoobrony, który nabiera coraz to większego znaczenia. Zawsze byli i będą zwolennicy i przeciwnicy ochrony środowiska. Konserwatyści patrzyli wstecz, powołując się na historię, a obóz progresywnie myślący otwarty był na proces społecznych przemian i rozwój! Podobnie jest teraz.
Inteligentna architektura ma na celu integrację wszystkich wymagań aby w wyniku kreatywnej pracy architekta powstał obiekt lub architektoniczna przestrzeń, które uczynią życie ludzkie lepszym, ciekawszym i wartościowym!
Aby ten cel osiągnąć, wszyscy specjaliści biorący udział w procesie kształtowania miast i projektowania budynków, muszą spojrzeć szerzej na problem, „wyjść” poza granice swoich dyscyplin!
Cele i zadania konkursu
Celem konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego jest promocja innowacyjnych rozwiązań w architekturze polskiej. Pragniemy również, aby dzięki naszemu konkursowi wzrosło zainteresowanie architektów problematyką innowacyjności architektonicznej. Zamierzeniem organizatorów jest premiowanie dokonań architektów, których dzieła mają istotny wkład w kształtowanie rodzimej kultury architektonicznej.
Poszukiwanie nowych sposobów modelowania przestrzeni charakteryzującej się wysoką jakością i walorami estetycznymi, potrzeba ochrony środowiska, rozwijania i wdrażania w budownictwie oraz w architekturze technologii i materiałów przyjaznych człowiekowi, stają się niezbędnymi warunkami uwrażliwienia odbiorców i użytkowników architektury na jej jakość oraz edukacyjną i wychowawczą rolę.
Jak co roku do współpracy zapraszamy przedstawicieli przemysłu budowlanego, producentów materiałów i twórców technologii. Dla nich udział w tworzeniu nagrody to także szansa na własny rozwój i ekonomiczny sukces. Inspiracje płynące z wyróżnianych projektów pozwolą im sięgnąć po nowe rozwiązania i na zasadzie sprzężenia zwrotnego dadzą architektom możliwości tworzenia lepszej architektury.
Szczegółowe określenie zadania konkursowego
Składane do udziału w konkursie prace reprezentować muszą innowacyjne i nowatorskie propozycje architektonicznych obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej.
Uczestnicy
Do udziału w konkursie zaproszeni są:
- studenci Wydziałów Architektury
- architekci, dizajnerzy