Centrum Kultury i Sztuki w Shaoxing,
projekt: Zaha Hadid Architects
Biuro Zaha Hadid Architects zostało wybrane do zaprojektowania Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao'e w chińskiej prowincji Zhejiang. Obiekt stanie się integralną częścią nowo powstającej dzielnicy kulturalnej w mieście Shaoxing, w dystrykcie Shangyu.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach – obiekt stanie się integralną częścią nowo powstającej dzielnicy kulturalnej w dystrykcie Shangyu, w mieście Shaoxing
wizualizacja: Proloog © Zaha Hadid Architects
wielofunkcyjny kompleks
w sercu Shaoxing
Kompleks zaplanowano jako miejsce dedykowane różnorodnym wydarzeniom artystycznym – zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Przestrzeń będzie przystosowana do organizacji przedstawień operowych, tanecznych, dramatycznych, koncertów symfonicznych oraz musicali. W skład obiektu wejdzie m.in. główna sala teatralna, mogąca pomieścić 1400 widzów, oraz wielofunkcyjna sala typu „black-box” z widownią na 500 miejsc. Oprócz przestrzeni dla sztuki widowiskowej budynek pomieści centrum sztuki i edukacji, centrum konferencyjne, muzeum dziedzictwa oraz galerię sztuki cyfrowej.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach – wewnątrz znajdą się liczne dziedzińce
wizualizacja: Atchain © Zaha Hadid Architects
kompozycja brył i organiczne formy
w projekcie budynku
Z perspektywy lotu ptaka projekt będzie przedstawiał dwie połączone ze sobą bryły – jedną w kształcie litery L, a drugą przypominającą formę litery T. Budynek będzie wyróżniał się falistymi dachami z szerokimi okapami. Ich zaokrąglone, organiczne kształty zapewnią cień dla całkowicie przeszklonych elewacji. Kompleks będzie zawierać liczne dziedzińce.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach – widok z lotu ptaka
wizualizacja: Atchain © Zaha Hadid Architects
ceramika Celadon: tradycja dynastii Song
w nowoczesnej architekturze
Architekci, czerpiąc inspirację z tradycji regionu, w tym z charakterystycznych dachów pokrytych glazurowanymi dachówkami, planują zastosowanie ceramiki Celadon w bladozielonym kolorze do pokrycia dachów kompleksu. Ceramika ta pochodzi z prowincji Zhejiang i nawiązuje do tradycji sięgającej początków dynastii Song, ponad 1200 lat temu. Połączenie historycznych materiałów z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi nada budynkowi kulturową tożsamość, integrując dziedzictwo przeszłości z wymogami XXI wieku.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach
wizualizacja: Proloog © Zaha Hadid Architects
inspiracje tradycją i lokalnym rzemiosłem
Projekt umożliwi organizowanie występów tanecznych i teatralnych zarówno na dziedzińcach, jak i w foyer. Kompozycja dachów, zharmonizowana z krajobrazem nad rzeką, nada centrum nowoczesny, ale jednocześnie rozpoznawalny charakter, nawiązujący do historycznych elementów architektonicznych regionu.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach – przestrzeń będzie przystosowana do organizacji przedstawień operowych, tanecznych, dramatycznych, koncertów symfonicznych oraz musicali.
wizualizacja: Tegmark © Zaha Hadid Architects
zrównoważone rozwiązania architektoniczne
Zrównoważony rozwój stanowi integralną część projektów realizowanych przez biuro Zaha Hadid Architects. Nachylone dachy z szerokimi okapami będą pełnić funkcję ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, co pomoże w utrzymaniu komfortowej temperatury wewnątrz budynków. Wbudowane panele fotowoltaiczne na dachach umożliwią pozyskiwanie energii słonecznej, co przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną z miejskiej sieci.
Centrum Kultury i Sztuki nad rzeką Cao”e w prowincji Zhejiang w Chinach – widok z lotu ptaka
wizualizacja: Proloog © Zaha Hadid Architects
Centrum będzie otoczone przestrzeniami rekreacyjnymi, które umożliwią mieszkańcom Shaoxing spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Na chwilę obecną nie ogłoszono jeszcze dat rozpoczęcia ani zakończenia budowy.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Zaha Hadid Architects.