Jeszcze tylko do 19 stycznia br. w lokalu numer 18 w przejściu podziemnym pod rondem Czterdziestolatka oglądać można wystawę zatytułowaną „Dwudziestolecie w Twoim powiecie”. Zapraszamy!
W niecodziennym miejscu, bo w lokalu w przejściu podziemnym na warszawskim skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Chałubińskiego, prezentowana jest wystawa zorganizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
© Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Nieco ponad sto lat temu, w odrodzonej Polsce, rozpoczęły się procesy, których celem było zbudowanie nowoczesnego państwa. Obejmowały one szereg działań, w tym budowę systemu gospodarczego opartego o nowoczesny przemysł, upowszechnienie dostępu do edukacji i podnoszenie jej poziomu czy też poprawianie warunków bytowych obywateli. Do dziś świadectwem tego ogólnokrajowego wysiłku inwestycyjnego jest między innymi niezwykła architektura, o której wartości i rosnącej popularności świadczą przedsięwzięcia takie jak: Krakowski Szlak Modernizmu, Modernizm Gdyni i Katowicka Moderna.
A jak wyglądała sytuacja w mniejszych miastach? W projekcie, którego pełna nazwa brzmi: „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, organizatorzy postanowili przyjrzeć się dziedzictwu tego okresu z nieco innej perspektywy. Z międzywojennych województw pozostających w obecnych granicach Polski wybrano dziewięć powiatów (chorzowski, chrzanowski, kaliski, inowrocławski, morski, wysokomazowiecki, siedlecki, radomski i rzeszowski) zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Celem tej wystawy jest zobaczenie na ich przykładzie, jakie przestrzenne efekty przyniosły ówczesne reformy oraz inwestycje publiczne i prywatne.
© Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Wystawa trwa od 18.12.2019 do 19.01.2020 r., godziny otwarcia: pon–nd: 9.00–20.00.
Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie internetowej organizatorów.