Zakochani we włoskim krajobrazie i historii młodzi architekci — Aleksandra Boszke, Maja Klawitter i Maciej Oprządek wzięli udział w międzynarodowym konkursie Rural Housing. Wyzwaniem było nadanie nowych funkcji tradycyjnym budynkom gospodarczym, znajdujących się w miasteczku Sant'Alessio con Vialone. Zespół z Polski zaproponował nowoczesną agroturystykę i warsztaty, za co otrzymał wyróżnienie honorowe!
rzut całego założenia
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
nowe życie włoskiego gospodarstwa
Zadaniem konkursu organizowanego przez platformę TerraViva Competitons, było przeprojektowanie i nadanie nowych funkcji mieszkalnych zabytkowej Casciny Lossano — dawnego gospodarstwa, znajdującego się w we włoskim miasteczku Sant'Alessio con Vialone, położonym pomiędzy Pawią a Mediolanem.
Jak czytamy w opisie konkursu, pochodząca z XVIII wieku Cascina Lossano należy do systemu dawnym aglomeracji wiejskich, które są charakterystyczne dla tego włoskiego rejonu. Budynki Casciny są zorganizowane wokół centralnego podwórza, zgodnie z typowym schematem historycznego gospodarstwa lombardzkiego. W ramach tego układu można wyróżnić dwa typy budynków: dworek składający się z trzech poziomów oraz przylegający do niego parterowy obiekt dla rolników.
na terenie obiektu znajduje się winnica
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
Po drugiej stronie głównego dziedzińca Aia znajduje się charakterystyczny ceglany ganek, który również pochodzi z XVIII wieku. Wszystkie obiekty zabytkowego kompleksu mają dwuspadowy dach wykonany z drewna i dachówki. Aktualnie kompleks jest nieużywany i powoli niszczeje, dla tego organizatorzy konkursu Rural Hausing, postępując w duchu reuse, chcieli przywrócić go do życia, nadać mu nową funkcję, ale z zachowaniem oryginalnej konstrukcji. Uczestnicy zostali poproszeni o adaptacje i przekształcenie tradycyjnych obiektów w nowy kompleks mieszkaniowy, wykorzystując i recyklingując zastane materiały.
główny budynek składa się z trzech poziomów
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
projekt z Polski wyróżniony!
Zgłoszone z całego świata prace oceniało jury w składzie: Simona Galateo (#S11), Philip Kolevsohn (ATOMAA), Virginia Theilig (FAPyD), Octavio Montestruque Bisso (ANDES), Coraly Mazzucchelli (ECKERSLEY O”CALLAGHAN), Danilo Sironi (One Works), Franca Carassai (CAMPBELL CADEY), Yuri Rocco (METROGRAMMA). Przyznano trzy nagrody główne (I Nagroda dla zespołu z Tajwanu i Włoch), cztery złote wyróżnienia oraz dziesięć wyróżnień honorowych. Pośród wyróżnionych prac znalazła się propozycja z Polski — Away From the Hustle autorstwa zespołu w składzie: Aleksandra Boszke, Maja Klawitter i Maciej Oprządek.
Wyróżniona koncepcja przemiany położonego w sercu winnicy obiektu, opiera się na wykorzystaniu istniejących budynków gospodarskich i stworzenia nowego kompleksu agroturystycznego.
Dzięki odnowie i adaptacji tych struktur, przy użyciu naturalnych materiałów, udało się nam stworzyć harmonijne, przyjazne środowisku miejsce. To projekt, który łączy tradycję z nowoczesnością, przekształcając stare budynki w wygodne i luksusowe apartamenty oraz przestrzenie wspólne — tłumaczą autorzy.
idea projektowa, szkice
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
Jak przekonują — każdy element tego założenia nawiązuje do natury. Wewnętrzne dziedzińce, ogrody, pola uprawne i kamienne ściany tworzą przytulną atmosferę, w której goście mogą się zrelaksować i w pełni zanurzyć w pięknie włoskiego krajobrazu. Duże okna w apartamentach pozwalają na zachwycanie się widokiem otaczających winnic i pola pszenicy.
Jednak to nie tylko architektura definiuje to miejsce. Nasza koncepcja agroturystyki kładzie nacisk na interakcję z przyrodą. Goście mogą spacerować po winnicach, uczestniczyć w zbiorach winogron, czy zwiedzać pobliskie pola, odkrywając sekrety włoskiego rolnictwa. Jest to także okazja do degustacji lokalnych win i dań przygotowywanych z produktów z własnego ogrodu — przekonują architekci.
przekrój i podział na funkcje
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
reuse i pamięć o przeszłości
Założenie urbanistyczne projektanci oparli na prostym, harmonijnym podejściu, które uwzględnia zarówno zachowanie historycznego charakteru miejsca, jak i stworzenie nowoczesnej przestrzeni wspólnotowej. Centralnym elementem jest droga prowadząca do Aia — głównego dziedzińca. Autorzy skupili się na stworzeniu otwartych przestrzeni, gdzie ludzie mogą się spotykać i odpoczywać.
kino plenerowe na jednej z elewacji założenia
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
Drewno, kamień i cegła stanowią trzy podstawowe elementy, które definiują estetykę tego miejsca i były oryginalnie stosowane w konstrukcji obiektów. Drewno zostało wykorzystane do odnowy istniejących budynków, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę. Kamienne elementy, takie jak okładziny ścienne, podłogi i schody, nadają budynkom solidności i charakteru. Natomiast cegła została zastosowana zarówno na elewacjach budynków, jak i we wnętrzach, dodając charakteru i wyrazistości projektowi.
wnętrze restauracji i sypialni
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
nowe pasje
Głównym elementem założenia jest ganek zlokalizowany w samym centrum Casciny Lossano, tuż obok głównego dziedzińca. Architekci postanowili przekształcić go w przestrzeń, gdzie goście agroturystyki wspólnie spędzają czas i odkrywają nowe pasje. Wzrok przyciągają duże schody, na których można przysiąść. Podziemia obiektu przeznaczone są na warsztaty z produkcji wina, natomiast parter zajmują przestronne sale do zajęć z jogi, czy garncarstwa. Autorzy zaproponowali także okresowe kino, warsztaty artystyczne i kulinarne oraz koncerty w plenerze, które sprzyjają integracji.
zadaniem konkursowym była rewitalizacja Casciny Lossano
© Aleksandra Boszke, Maja Klawitter, Maciej Oprządek
Cascina Lossano to nie tylko miejsce na wypoczynek, to również opowieść o przemianie i odrodzeniu. Nasze zamiłowanie do historii tego regionu zaowocowały miejscem, które przyciąga miłośników spokoju, wina i włoskiej kultury. To oaza, w której harmonia z przyrodą koi duszę i inspiruje do nowych odkryć — podsumowują autorzy.