PKP S.A. zapowiedziały, że jeszcze w tym roku ruszy modernizacja kolejnego dworca kolejowego. Tym razem odświeżony i unowocześniony zostanie historyczny dworzec w Sochaczewie, który został wybudowany w 1902 roku. Inwestor przekonuje, że budynek dworca zachowa swoje walory architektoniczne, a jednocześnie zyska wiele proekologicznych i progresywnych rozwiązań.
Zabytkowy dworzec w Sochaczewie przejdzie modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Budynek, wzniesiony na początku XX. wieku, przejdzie nie tylko renowację, ale zostanie również dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Przedstawiciele PKP S.A., czyli inwestora, przekonują, że zostaną zachowane architektoniczne walory historycznego obiektu. Warto wspomnieć, że dworzec kolejowy w Sochaczewie ma bogatą historię — m.in. przeżył dwie wojny, a wybudowano go w 1902 roku w oparciu o projekt architekta Czesława Domaniewskiego. Co konkretnie zmieni się w wyniku prac modernizacyjnych?
Dworzec kolejowy w Sochaczewie (obecny wygląd)
© Wikipedia
odświeżona ceglana elewacja
Zacznijmy od części zewnętrznej, czyli ceglanej elewacji, która zgodnie z zapowiedziami przejdzie kompleksową renowację. Projekt zakłada jej wyczyszczenie, naprawę ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej lub renowację stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto, wymienione zostanie poszycie dachowe na wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Na fasadzie budynku zostanie zamieszczony zegar. Całość zostanie podkreślona nowoczesną iluminacją.
Wizualizacja dworca w Sochaczewie po modernizacji
© PKP S.A
Metamorfozę przejdzie również plac przed dworcem. Przebudowany zostanie układ komunikacyjny. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Z kolei nieco bliżej ulicy Henryka Sienkiewicza powstaną dwa wyspowe perony dla autobusów, postój taksówek oraz dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku pojawi się również wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie).
nowoczesne i funkcjonalne wnętrze
Zmiany pojawią się również wewnątrz budynku. Na parterze powstanie hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyska on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszły lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe przeznaczone dla jednej ze spółek kolejowych.
Po modernizacji dworzec ma stać się również bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wizualizacja wnętrza dworca w Sochaczewie po modernizacji
© PKP S.A.
ekologia i bezpieczeństwo
Projekty modernizacyjne dworców w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 wprowadzają sporo proekologicznych rozwiązań i kładą nacisk na bezpieczeństwo. W przypadku dworca kolejowego w Sochaczewie zaplanowano docieplenie dachu budynku od wewnątrz, a także zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej, co wpłynie korzystnie na ograniczenie strat ciepła. Ponadto w całym kompleksie zostanie zastosowane energooszczędne oświetlenie. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami na dworcu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych — zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego budynku.
Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 189 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,6 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.
oprac.: Katarzyna Domagała