Zakończyliśmy internetowe głosowanie na Nagrodę Publiczności w pierwszej edycji konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”. Pierwsze miejsce zajął projekt Inez Sługiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku — „Utkany w przestrzeni. Język materii w przestrzeni czasu. Projekt częściowej adaptacji przestrzeni Koszar Czerwonych – Łąkowa 59 w Gdańsku na wnętrza o charakterze co-work”. Gratulujemy!
Na początku października br. rozstrzygnęliśmy pierwszą edycję konkursu na najlepszy dyplom studencki z zakresu architektury wnętrz. W konkursie brały udział prace licencjackie i magisterskie obronione w latach 2019–2021. Spośród nominowanych do finału projektów jury konkursowe wybrało, cztery przyznając pierwszą nagrodę Weronice Wojciuk, drugą ex aequo Anecie Lehmann i Paulinie Borysik, a trzecią Weronice Cwanek.
Nagroda Publiczności proj.: Inez Sługiewicz
PRACA DYPLOMOWA LICENCJACKA (ROK OBRONY: 2019) — „UTKANY W PRZESTRZENI.JĘZYK MATERII W PRZESTRZENI CZASU”
AUTORKA: Inez Sługiewicz (Wydział Architektury i Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
PROMOTORKA: dr hab. dr hab. Anna Wejkowska-Lipska prof. ASP
© Inez Sługiewicz
Jednocześnie we wrześniu br. oddaliśmy głos czytelnikom A&B, ogłaszając konkurs na Nagrodę Publiczności. Internauci mogli głosować przez miesiąc na swój ulubiony projekt dyplomowy. Zwyciężyła praca licencjacka autorstwa Inez Sługiewicz przygotowana pod kierunkiem dr hab. Anny Wejkowskiej-Lipskiej prof. ASP na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na którą oddano łącznie 11758 głosów. Kolejne miejsce zajęła praca Kseni Makały pt. „Jododajnia – projekt miejskiej tężni solankowej wewnętrznej z galerią sztuki na antresoli i kawiarnią w Katowicach” z Politechniki Śląskiej z liczbą głosów wynoszącą 11285. Następna była praca magisterska pt. „Zakole Sztuki” Pauliny Borysik z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która uzyskała 5751 głosów. Pełne wyniki głosowania znajdziecie tutaj.
projektowana przestrzeń coworkingowa w Koszarach Czerwonych
© Inez Sługiewicz
„utkane” przestrzenie coworkingowe
„Utkany w przestrzeni. Język materii w przestrzeni czasu. Projekt częściowej adaptacji przestrzeni Koszar Czerwonych – Łąkowa 59 w Gdańsku na wnętrza o charakterze co-work”, bo tak brzmi pełna nazwa pojektu dyplomowego Inez Sługiewicz, to propozycja dopełnienia, „dotkania” istniejącej przestrzeni architektonicznej za pomocą dwóch materiałów — cegły i tkaniny.
tkany element w przestrzeni coworkingowej
© Inez Sługiewicz
Projekt dyplomowy spełnia funkcję przestrzeni co-workingowej, z naciskiem na możliwość wynajmowania określonych pomieszczeń osobom pracującym w różny sposób wspólnie, w myśl konsumpcji kolaboratywnej [...]. Użyte w projekcie współczesne kształtki ceglane mają za zadanie wygładzić nieregularne wnętrza. Natomiast tkanina dzięki autorskiemu pleceniu i naciąganiu włókien na stworzony stelaż tworzy przezierną, otulającą, a także geometryzującą ściany warstwę materii pozwalającą na dostrzeżenie starej cegły znajdującej się za nią. W projekcie również ważnym motywem jest fotografia jednej z kobiet Bauhausu, Lucii Moholy. Efekt światłocienia inspirowany jej twórczością ciekawie dopełnia całość zaprojektowanej przestrzeni — pisze autorka nagrodzonego dyplomu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Przypominamy że, kolejna edycja konkursu Najlepszy Dyplom WNĘTRZA już wystartowała — do udziału w niej zapraszamy wszystkich studentów i absolwentów architektury wnętrz i kierunków projektowych z lat 2020-2022. Przypominamy także o drugiej kategorii konkursowej — Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA, która, nieustannie od 2012 roku gromadzi najlepsze projekty z zakresu architektury!
Dobrawa Bies
Ilustracje: © Autorka | archiwum A&B