Głosowanie na Nagrodę Publiczności — studencki projekt wnętrz dostępnych wagonów kolejowych
Zachęcamy do głosowania na Nagrodę Publiczności — najlepszy projekt wnętrza wagonu kolejowego wykonany na Politechnice Poznańskiej w ramach konkursu „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” organizowanego przez WA Politechniki Poznańskiej i Poznański Instytut Technologiczny. Aby wskazać swojego faworyta, wystarczy oddać na niego swój głos — głosować można tylko raz, wyłącznie na jeden projekt spośród prezentowanych dwudziestu. Głosowanie trwa od 7 lipca do 10 września br. do godz. 23:59*. Autorka lub autor pracy z największą liczbą głosów otrzyma dyplom i roczną prenumeratę miesięcznika „A&B”.
Studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej w ramach konkursu wewnętrznego „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” mieli zaproponować koncepcje wnętrz dwóch przedziałów (w tym przedziału przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) wagonu osobowego, które będą prezentować najlepsze rozwiązania funkcjonalne i estetyczne.
Studenci mieli zaprojektować przedział wraz z toaletą dla osoby z niepełnosprawnościami, który miał zawierać dwa łóżka oraz dwa siedzenia (osoba z niepełnosprawnościami + osoba towarzysząca). Ponadto należało uwzględnić szafki do przechowania odzieży osobistej i bagażu. Koleją częścią wyzwania było zaprojektowanie jednego z trzech, proponowanych przedziałów — kuszetka jednoosobowa układzie 4 mikroapartamenty, kuszetka czteroosobowa, przedział sypialny dwuosobowy z toaletą.
28 czerwca 2023 roku ogłoszono wyniki konkursu. Przyznano trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. O rezultacie konkursu pisaliśmy w artykule Studenckie projekty wnętrz dostępnych wagonów kolejowych. Wyniki konkursu.
Teraz my zapraszam Was do wyboru swojego ulubionego projektu w głosowaniu na Nagrodę Publiczności. W plebiscycie bierze udział 20 najlepszych projektów wytypowanych przez jury konkursu. Każdy z projektów składa się z trzech plansz, poniżej prezentujemy po dwie, najbardziej oddające koncepcje, natomiast wszystkie znajdują się w galerii.
projekty biorące udział w głosowaniu
Aleksandra Gajewska
Praca nr 180515
liczba głosów: 229
Aleksandra Jabłońska, Zofia Jurkiewicz
Praca nr 200100
liczba głosów: 69
opis autorski
Projekt Verdant przedstawia stylowe, innowacyjne rozwiązanie wnętrza wagonów kolejowych. Celem projektu było funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni wspierającej mobilność osób niepełnosprawnych, zapewniających dostępność oraz komfort użytkowania. Nowoczesny styl wnętrza podkreśla kolor zielony, wyróżniając projekt od innych propozycji.
Antoni Dyrda, Natalia Fedko
Praca nr 457812
liczba głosów: 35
opis autorski
Autorzy w swoim projekcie kuszetki 4-osobowej oraz przedziału dla osób niepełnosprawnych, główny nacisk postawili na minimalizm form i materiałów, wygodę oraz funkcjonalność jednostek sypialnych. Zaprojektowano regulowane elementy wyposażenia oszczędzające przestrzeń, tym samym umożliwiając swobodne przemieszczanie się.
Antonina Frieske, Barbara Domaradzka
Praca nr 167843
liczba głosów: 24
opis autorski
Wnętrza wagonów cechuje przytulny klimat poprzez zastosowane materiały o ciepłych i naturalnych barwach (połączenie drewna z odcieniami szałwii). By zapewnić komfort podróży, każde miejsce pasażerskie ma dostęp do okna, skrytek bagażowych i funkcjonalnych stolików.
Asma Iekhleb, Stanisław Iżkowski
Praca nr 999999
liczba głosów: 83
Filip Pelczar, Tymon Kupczyk
Praca nr 307046
liczba głosów: 29
opis autorski
Futurystyczny design jest naszą odpowiedzią na postępujące trendy i wymagania użytkowników, z wykorzystaniem przyszłościowych materiałów i zaawansowanych technologii, spełniając najwyższe standardy dostępności. Jest to innowacyjny krok w kierunku bardziej inkludującego dla wszystkich środowiska transportu publicznego, dając osobom niepełnosprawnym pełną niezależność i równy dostęp do podróżowania.
Joanna Krzemińska, Aleksandra Kopeć, Julia Kopańska
Praca nr 020407
liczba głosów: 322
opis autorski
Projekt wagonów nocnych zapewniający podróżującym komfort, prywatność i bezpieczeństwo. Opracowane moduły to kuszetki jednoosobowe oraz przedziały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Koncepcja przedstawia myślenie całościowe, charakteryzujące się falistym kształtem między modułami. Indywidualny odcień każdego przedziału oraz podświetlana posadzka ułatwiają komunikację podczas podróży.
Joanna Sitak, Jakub Sokołowski
Praca nr 537537
liczba głosów: 123
opis autorski
Autorzy w swoim projekcie kierowali się przede wszystkim wygodą osoby niepełnosprawnej. Uzyskano funkcjonalną i przytulną przestrzeń. Neutralna kolorystyka i materiały, sprzyjają poczuciu komfortu. Przedział nie stanowi futurystycznej wizji, a pragmatyczny projekt, spełniający niezbędne funkcje, jednocześnie minimalizując koszty realizacji.
Kamila Gajda, Oliwia Frydryk, Kornel Stecki
Praca nr 990077
liczba głosów: 119
opis autorski
Projekt przedstawia dwa wnętrza wagonów kolejowych — kuszetki jednoosobowej oraz przedziału dla osób niepełnosprawnych. Zaproponowane koncepcje dzielą między sobą wspólną estetykę opartą na naturalnych odcieniach drewna i kontrastującej zieleni. Dodatkowo duży nacisk został położony na spełnienie wszelkich potrzeb funkcjonalnych i ergonomicznych użytkowników.
Michał Fornalski
Praca nr 220522
liczba głosów: 198
Monika Gogołek, Adam Chrześcijanek, Jan Buraczyk
Praca nr 044086
liczba głosów: 20
Natalia Lewandowska, Paulina Hodór, Łukasz Lipski
Praca nr 241958
liczba głosów: 133
opis autorski
Jest to projekt rewolucyjnych przedziałów sypialnych dla osób niepełnosprawnych, w których króluje drewno. Kombinacja naturalnych materiałów i stalowych akcentów nierdzewnych nadaje wnętrzom nowoczesnego, luksusowego wyglądu, a zarazem sprawia, iż są praktyczne. Te specjalnie zaprojektowane przedziały zapewniają nie tylko komfort i wygodę podróży, ale także tworzą atmosferę spokoju i relaksu.
Natalia Markowska, Olga Łukaszuk
Praca nr 151602
liczba głosów: 467
opis autorski
Głównym założeniem było zaprojektowanie mebli i sprzętów spełniających jak najwięcej funkcji w kompaktowym wnętrzu. W tym celu powstała m.in. kanapa zmieniająca się w piętrowe łóżko, wysuwane poręcze i rozkładane fotele, które gwarantują komfort i swobodę przemieszczania się i użytkowania przez wszystkich pasażerów bez względu na ich ograniczenia.
Paulina Pluto-Prądzińska, Weronika Zielińska, Michał Zdunek
Praca nr 291405
liczba głosów: 163
opis autorski
Projekt przedziałów stworzono z myślą o zapewnieniu podróżnym wyjątkowego doświadczenia podróży, wygody i dostępności. Skupiono się na innowacyjnych rozwiązaniach, funkcjonalności i ergonomii. Wykorzystano naturalną kolorystykę — odcienie szałwiowe i rysunek drewna, nadając wnętrzom domowy charakter. Zapewniono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i indywidualne systemy regulacji.
Piotr Marciniak, Nina Olga Zdanowicz
Praca nr 010600
liczba głosów: 703
opis autorski
Projekt wnętrz pociągów sypialnianych Niny Zdanowicz i Piotra Marciniaka to połączenie ekologii, technologii i uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnością. Koncepcja eliminuje bariery architektoniczne, zapewniając pełną dostępność oraz stawia za cel zapewnienie poczucia komfortu wszystkim podróżującym.
Weronika Kędziak, Roksana Kalinowska
Praca nr 002137
liczba głosów: 36
Weronika Pilarczyk, Kornelia Pańczyk
Praca nr 281004
liczba głosów: 128
opis autorski
W projekcie wnętrz wagonów kolejowych wspierających mobilność osób niepełnosprawnych zastosowano szereg rozwiązań poprawiających komfort podróży. Przestrzeń wagonów wyposażono w elementy ułatwiające samodzielne użytkowanie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zastosowano materiały w neutralnych odcieniach, nawiązujących do natury, pozytywnie wpływających na samopoczucie użytkowników.
Wiktoria Szydłowska, Anna Marcinkowska
Praca nr 132818
liczba głosów: 139
opis autorski
Projekt stylistyką nawiązuje do gry Cyberpunk oraz nocnego życia wielkich miast. Futurystyczne kuszetki zostały zaprojektowane na podstawie hoteli kapsułowych, a w przedziale dla niepełnosprawnych zastosowano fotele gamingowe. Całość tworzy bardzo komfortową, praktyczną i estetyczną przestrzeń, w której podróżni mogą zmierzać ku lepszej przyszłości.
Wojciech Kotowski, Marianna Surzykiewicz
Praca nr 191832
liczba głosów: 56
opis autorski
Projekt dotyczy dwóch typów wagonów. Pierwszy z nich składa się z 28 modułów kuszetek, zgrupowanych po 4. Każdy moduł posiada m.in. własne okno, zamykaną ściankę, zagłębienie na bagaż i miejsce do pracy siedzącej. Drugi wagon oferuje 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych, z łóżkiem dla osoby towarzyszącej i prywatną łazienką. Projekt łączy futurystyczne kształty z przytulnym wykończeniem drewnem.
Zofia Szmyt, Paulina Olejniczak
Praca nr 002137
liczba głosów: 646
opis autorski
Futurystyczna wizja pociągu dostępnego inspirowana wnętrzami jachtów i statków. Zaoblenia płaszczyzn maksymalizują bezpieczeństwo i komfort poruszania się na wózku. Dobór materiałów wyraża czytelność przestrzeni i klasyfikuje płaszczyzny pod względem ich funkcji w pomieszczeniach. Prostocie i trwałości form przyświeca wizja designu zrównoważonego i przystępnego dla kolejnych pokoleń użytkowników.
* Głosowanie trwa do 10 września 2023 roku do godziny 23:59. Dopuszcza się oddanie tylko jednego głosu na jedną pracę biorącą udział w głosowaniu o Nagrodę Publiczności. System umożliwia oddanie większej liczby głosów z tego samego IP, aby umożliwić głosowanie wielu osób z tej samej sieci, np. akademickiej, pracowni architektonicznej itp. Dopuszczalna liczba głosów z jednego IP wynosi 11. W przypadku oddania większej liczby głosów przez jedną osobę (poprzez czyszczenie cookies, zmianę lokalizacji IP, odcisków przeglądarek i sesji lub używanie botów) będzie to skutkowało unieważnieniem takich głosów.
UWAGA: System zlicza wszystkie głosy. Po zakończeniu głosowania wszystkie głosy dla każdej z prac zostaną sprawdzone pod kątem naruszeń regulaminu i unieważnione, jeśli ten regulamin naruszyły. Prawidłowa liczba oddanych głosów zostanie podana do wiadomości publicznej po sprawdzeniu logów serwera w momencie publikacji wyników głosowania. W celu sprawdzenia poprawności mechanizmu głosowania każda praca otrzymała od Redakcji A&B jeden głos kontrolny.
Zobacz obecne podsumowanie poniżej:
nazwa |
liczba głosów |
odsetek głosów |
1. Praca nr 010600 |
703 |
|
2. Praca nr 002137 |
646 |
|
3. Praca nr 151602 |
467 |
|
4. Praca nr 020407 |
322 |
|
5. Praca nr 180515 |
229 |
|
6. Praca nr 220522 |
198 |
|
7. Praca nr 291405 |
163 |
|
8. Praca nr 132818 |
139 |
|
9. Job no. 241958 |
133 |
|
10. Praca nr 281004 |
128 |
|
11. Praca nr 537537 |
123 |
|
12. Praca nr 990077 |
119 |
|
13. Praca nr 999999 |
83 |
|
14. Praca nr 200100 |
69 |
|
15. Praca nr 191832 |
56 |
|
16. Praca nr 002137 |
36 |
|
17. Praca nr 457812 |
35 |
|
18. Praca nr 307046 |
29 |
|
19. Praca nr 167843 |
24 |
|
20. Praca nr 044086 |
20 |