„10 pytań do architektów krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada Wojciech Januszczyk.
Wojciech Januszczyk – Architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu sztuki ogrodów i przestrzeni — InGarden.
1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…
Zdrowsza przestrzeń, i to nie tylko dla człowieka.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
Możliwość wzmocnienie rozwiązań technicznych, technologicznych, socjologicznych i edukacyjnych w przeciwdziałaniu zmianom klimatu podczas budowlanych procesów inwestycyjnych.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to…
Nieużywane obiekty budowlane, zarośnięte „czwartą przyrodą”, czyli taką, która spontanicznie tworzy kompozycje roślinne w nawierzchniach, na budynkach czy w innych niespodziewanych miejscach.
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…
„Wanna z kolumnadą” Filipa Springera
5. Najbardziej inspirująca postać…
Świętej Pamięci Profesor Janusz Janecki – jeden z moich Mistrzów.
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
Tego, czy warto to robić? Jeśli tak, to co zrobić, żeby ograniczyć destrukcję przestrzeni podczas procesu realizacji inwestycji?
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
Rozmowy z moim zespołem.
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to…
Przestrzeń doświadczeń, takie moje laboratorium z zakresu architektury krajobrazu znajdujące się na terenie starego browaru Perła w Lublinie.
9. Wymarzony projekt to…
Zrealizowany przy jak najmniejszym tworzeniu śladu węglowego, wodnego, z krótkimi łańcuchami dostaw komponentów, biodegradowalny, dający możliwości wykorzystania cyklów zamkniętych podczas procesu eksploatacji obiektu.
10. Ulubiona roślina to…
Ta, która sama urośnie w danej przestrzeni miasta i da jak najwięcej usług ekologicznych przy jak najmniejszym zużyciu energii, paliwa, nawozów i wody, czyli taka którą nazywamy zazwyczaj „chwastem”.