„10 pytań do architektów krajobrazu” to cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektki krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada architekt krajobrazu Michał Michalski.
1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…
… kreowanie przyjaznej i zrównoważonej przestrzeni uwzględniającej kontekst miejsca — wspierającej interakcje między ludźmi.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
… projektowanie przestrzeni miejskich w dużej skali z poszanowaniem otaczającego kontekstu.
Rozumiem przez to typologiczne planowanie przestrzeni publicznych i ich konsekwentne uszczegółowienie i wdrażanie w dalszym procesie projektowym.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to…
… Port w Kopenhadze stanowiący galerię architektury współczesnej dostępnej dla każdego użytkownika przestrzeni. Układowi urbanistycznemu towarzyszy świetna infrastruktura rowerowa i założenia architektury krajobrazu.
Miejsce zaprojektowane z dbałością o komfort użytkownika, uwzględniające każdy detal, jakość materiałów oraz skalę miasta.
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu?
Nie jestem w stanie wymienić jednej. Poniżej tytuły, które miały wpływ na mój odbiór przestrzeni, architektury i przyrody:
Juhani Pallasmaa — „Oczy skóry”
Filip Springer — „Zaczyn: o Zofii i Oskarze Hansenach”
Jan Gehl — „Życie między budynkami”
Piet Oudolf, Noel Kingsbury — „Planting: a New Perspective”
5. Najbardziej inspirująca postać to…
… nie tyle postać, ile zespół osób pracujących wspólnie przy projekcie. Wielość poglądów, pomysłów i doświadczeń inspiruje przy procesie powstawania koncepcji.
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
… researchu dotyczącego historii miejsca. Analizuję, jak przestrzeń zmieniała się przez lata i w jakim jest osadzona kontekście.
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
… czas na swobodne szkicowanie.
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to?
Udział wraz z biurem Rehwaldt Landschaftsarchitekten przy projektowaniu założenia parkowego w Berlinie w dzielnicy Gropiusstadt, w okręgu administracyjnym Neukölln.
9. Wymarzony projekt to…
… Wdrożony i egzekwowany katalog dobrych praktyk projektowania przestrzeni miejskiej dla małej górskiej miejscowości na Dolnym Śląsku.
Katalog ten uwzględniałby rodzaje nawierzchni i wykorzystywanych materiałów, typologię ciągów pieszych i samochodowych, zasady kształtowania zielonej i błękitnej infrastruktury, regulowałby sposób organizacji przedogródków przydomowych i kawiarnianych oraz wyznaczał sposób umieszczania nośników reklamowych na fasadach budynków.
10. Ulubiona roślina to?
Byliny, które są atrakcyjne wizualnie w kompozycji w naturalistycznych grupach, odporne na trudne warunki klimatyczne. Stanowiące ciekawy element krajobrazu również po przekwitnięciu.