„10 pytań do architekta krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektki krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada architektka krajobrazu Maja Skibińska (Pracownia Szelest, podcast Odcienie Zieleni).
1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…
… parafrazując Forrest Gumpa „pudełko czekoladek, warto wiedzieć, na co chcesz trafić”, jest zróżnicowana i bardzo wciągająca.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to...
…całościowe kształtowanie przestrzeni o działaniu prozdrowotnym, w tym zawiera się między innymi kształtowanie mikroklimatów.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to...
… to każda przestrzeń, której funkcjonowanie można chociaż trochę poprawić.
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu?
Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…co kilka miesięcy inna, ostatnio „Fitoremediacja” wydana przez PWN i „Restorative cities. Urban design for mental health and wellbeing” autorki to Jenny Roe i Layla McCay, przedtem „Natura leczy” Florence Williams oraz „Dotknij, poczuj, zobacz” Petera Wohlleben (tego od „Sekretnego życia drzew”). Jeszcze przedtem „Miasto życzliwe”, książki Jana Gehla, „Ciało i kamień” Richard Senett. Ja tak mogę długo...
5. Najbardziej inspirująca postać to ...
… Jacek Damięcki. Miałam z nim zajęcia z projektowania na pierwszym roku studiów, polecam każdemu. Jeremi T. Królikowski, który inspirował mnie i wspierał podczas pisania doktoratu. Halina Skibniewska i Alina Scholtz przez 27 lat mieszkałam na osiedlu ich projektu, doceniam to na całego. Halina Szczepanowska, która wie o drzewach w mieście dosłownie wszystko.
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
… wizyty w terenie.
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
… jest ich kilka. Praca koncepcyjna jest bardzo przyjemna. Potem ta chwila po złożeniu kiedy „ma się temat z głowy”, bo finisz często bywa wyczerpujący. Kolejna to odwiedzenie danego miejsca po kilku latach.
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to?
… praca nad terenami zieleni na całym Starym Mieście w Sandomierzu w 2007 roku. Ten temat pokazał mi to, co najbardziej chcę robić zawodowo – projektować przestrzeń publiczną. Warszawska Strefa Rodziny na warszawskim Podzamczu. O parku Pole Mokotowskie opowie pewnie moja wspólniczka Aleksandra Wiktorko-Rakoczy…
9. Wymarzony projekt to…
… temat łączący projektowanie ekosystemów z partycypacją, z uwzględnieniem prototypowania rozwiązań, dający możliwość wykorzystania szerokiego wachlarza rozwiązań sprzyjających przyrodzie, robiony w fajnym zespole, rozciągnięty w czasie, z dużym budżetem i tolerancyjnym inwestorem. A jeszcze, żeby był położony mocny akcent na rozwiązania z nurtu gender mainstraming.
10. Ulubiona roślina to?
… zależy od projektu i wtedy będzie to bardziej zespół roślinny, a nie jedna konkretna roślina. A tak prywatnie to buk, lipa warszawska, groszek cukrowy i słonecznik.