„10 pytań do architektów krajobrazu” to cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektkek krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada architekt krajobrazu Krzysztof Herman.
1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…
… kształtowanie otaczającej nas przestrzeni, „obszaru postrzeganego przez człowieka”, od tej najbliższej: ogrodu, parku, ulicy po dalekie widoki i systemy przyrodnicze.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
… projektowanie krajobrazowe w skali urbanistycznej, w skali regionu. Urbanistyka krajobrazowa...
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to?
Jest ich bardzo dużo. Będąc w Warszawie marzyłem o miejscach, gdzie w najpiękniejszy sposób ocean spotyka się ze stromymi, zielonymi zboczami wysokich gór (Zatoka Milforda), za dalekimi, otwartymi widokami. Mieszkając w Nowej Zelandii tęsknie za europejskimi miastami. Wąskimi uliczkami Barri Gotic, ceglanymi murami Krakowwa czy Pragi.
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu?
„Everyday urbanism”, czyli urbanistyka codzienności bardzo zmieniła moje postrzeganie miasta. Bardzo cenię znaczenie „Design with Nature” dla rozwoju architektury krajobrazu i „Defiant Gardens: Making Gardens in Wartime” za niezwykłe spojrzenie na ogród jako miejsce niezbędne, a ogrodnictwo jako podstawową czynność człowieka.
5. Najbardziej inspirująca postać to…
… w czasie studiów niewątpliwie profesorowie Jan Rylke i Jacek Damięcki. W czasie pobytu na Harvadzie Margaret Crawford i Carl Steinitz. Fascynowały mnie projekty Marthy Schwartz i efemeryczna sztuka krajobrazowa Andiego Goldsworthy.
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
… rozmowy. A w biurze — wyrwania arkusza kalki z bloku A3.
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
…s zkicowanie i rysowanie odręczne.
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to?
Standardowa odpowiedź, czyli: jeszcze przede mną :) Kilka ciekawych projektów jest w ostatnich fazach projektowych tu w Nowej Zelandii. W Polsce pracowałem głównie na uczelni i tylko dokładałem cegiełki do różnych projektów. Ze zrealizowanych/realizowanych prac, ciekawym procesem był ten wokół projektowania ciągu nasadzeń na ul. Wawelskiej, skweru przy Krochmalnej i rewitalizacji parku Pola Mokotowskie (Warszawa).
9. Wymarzony projekt to…
… prototypowanie, eksperymentowanie miejskie w dużej skali, coś w stylu działań wokół „super bloków” w Barcelonie. Albo ogromna rzeźba, land-art w stylu „Ucha Ziemi” Kozakiewicza :)
10. Ulubiona roślina to?
Poziomka, niezapominajka. Zaczynam też się lubić z rodzimymi nowozelandzkimi roślinami takimi jak Horoeka, Mingimingi czy Pohutukawa.