„10 pytań do architektów krajobrazu” to cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektki krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiadają architekci krajobrazu Agnieszka i Marek Saneccy (SANECCY Architektura x Krajobraz).
Agnieszka i Marek Saneccy — SANECCY Architektura x Krajobraz to pracownia specjalizująca się w łączeniu projektów z dziedziny architektury, architektury krajobraz i sztuki.
Pracownia z siedzibą w Krakowie, prowadzona przez Agnieszkę i Marka Saneckich, działa na terenie całej Polski. W swoim dorobku ma projekty rewitalizowanych oraz nowo projektowanych parków miejskich, w szczególności projektu Parku Reduta w Krakowie (1 nagroda w konkursie Green Building Awards), terenów rekreacyjnych w Przylasku Rusieckim w Krakowie (1 nagroda w konkursie Green Building Awards), rewitalizacji Plant Salinarnych w Bochni, a także budynków użyteczności publicznej — między innymi Amfiteatru w Krynicy-Zdroju. Najważniejsze nagrody w konkursach: 3 nagroda, oraz wyróżnienie na biennale architektury w Krakowie w 2015 roku za projekt „Drogi do Wolności” w Gdańsku, 1 nagroda za Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku (2022 rok), 2 Nagroda za platformę widokową w Jarosławcu (2024 rok). Od 2023 roku w nowej siedzibie pracowni prowadzona jest również Galeria Sztuki Saneccy.
1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…
Świadome, profesjonalne kreowanie funkcji oraz relacji przestrzeni przy użyciu środków wyrazu w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z zakresu przyrody, architektury, estetyki, budownictwa, designu, filozofii, historii, nauk społecznych i wielu innych, w tym również muzyki.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
Estetyka. Dzisiejsze trendy kładące nacisk na uwarunkowania środowiskowe, społeczne, klimatyczne itd. bardzo często pomijają kwestię estetyki, kompozycji i formy, które mają ogromny wpływ na kształtowanie nastroju, jakości przestrzeni, a niekiedy wręcz zachowań społecznych.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Was to…
Tradycyjny krajobraz kulturowy, gdzie natura i rodzima roślinność przenika się z tradycjami budownictwa i rzemiosła. W szczególności malownicze krajobrazy szlaków gorczańskich i beskidzkich, z niewielkimi miejscowościami na krańcach krętych, widokowych dróg; brzeg morza, historyczny krajobraz miejski zachowujący swoją właściwą skalę.
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…
„Punkt i linia a płaszczyzna” — Kandinsky'ego.
Architektura Krajobrazu to tworzenie kompozycji — bez znajomości najważniejszych pozycji w tej dziedzinie nie wolno uprawiać tego zawodu.
5. Najbardziej inspirująca postać…
Peter Zumthor — za podejście do świadomego kształtowania unikalnego nastroju między innymi poprzez użycie bardzo starannie przemyślanych materiałów.
6. Proces projektowy rozpoczynamy od…
Analizy — terenu, uwarunkowań przestrzennych, przyrodniczych, architektonicznych, potrzeb funkcjonalnych przyszłych użytkowników i wielu, wielu innych, w zależności od sytuacji. Co ciekawe niekiedy na odpowiednią analizę potrzeba kilku miesięcy, a innym razem wszystkie kluczowe aspekty są tak czytelne, że niemal od razu składają się w bardzo jasny przekaz i epatują wręcz konkluzją, którą należy wydobyć i podkreślić w projekcie.
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
Ta chwila, kiedy już wiadomo, że dane rozwiązanie zagadnienia projektowego to jest to. Albo nie, chwila wcześniej, kiedy już wiesz, że ten pomysł kończy się krystalizować i masz głębokie przeczucie, że niebawem dotrzesz do kluczowego pomysłu i w związku z tym pracujesz na 300% i nic nie powstrzyma Cię przed tym, żeby dojść do satysfakcjonującego ostatecznego punktu. Potem bardzo szybko zdajesz sobie sprawę, ile teraz biurokracji i innych kłód przed Tobą…
8. Najważniejsza realizacja w Waszej karierze to…
Amfiteatr w Krynicy-Zdroju.
9. Wymarzony projekt to…
Projekt łączący architekturę krajobraz i sztukę. Który mógłby powstać bez obciążeń biurokratycznych, bez optymalizacji wykonawczych i bez wprowadzania zmian i uwag przez osoby niekompetentne.
10. Ulubiona roślina to…
Klon Jawor. Można odnieść wrażenie, że nieco zapomniany. Jedno z najpiękniejszych rodzimych drzew alejowych i soliterowych. Historycznie zarówno w krajobrazie kulturowym, jak i naturalnym, od gór aż po Bałtyk, niezwykle ważny gatunek. Drzewo o dużym ładunku symbolicznym, bohater wielu wierszy i pieśni, mocno związany z polską kulturą. Również drewno posiadające unikalne właściwości, stosowne między innymi do produkcji instrumentów skrzypcowych.
pytał: Przemysław Ciępka