„10 pytań do architektów krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada Joanna Rayss.
1. Architektura Krajobrazu to w jednym zdaniu to…
Sztuka projektowania przestrzeni zewnętrznej, zarówno tej seminarialnej, jak parki czy krajobrazy wiejskie, jak i zurbanizowanych krajobrazów miejskich, z poszanowaniem zasad funkcjonalności ekosystemów przyrodniczych, gdzie przedmiotem i podmiotem projektowania jest roślinna część biocenozy i ew. modyfikacja biotopu, z uwzględnieniem powiązań troficznych i przepływu energii i pierwiastków.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
Wykorzystanie fitosocjologii jako podstawowego narzędzia projektowego.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to…
Doliny i rozlewiska rzeczne, olsy i łęgi….
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…
„Fitosocjologia Stosowana” Piotra Sikorskiego i Czesława Wysockiego.
5. Najbardziej inspirująca postać…
Gilles Clément
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
Wnikliwej analizy istniejących zasobów.
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
Spacer po prawidłowo zrealizowanym projekcie…
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to
Mam nadzieję, że nadal jest przede mną…;) na tę chwilę to chyba jednak Osiedle Beauforta..
9. Wymarzony projekt to…
Właśnie jestem w trakcie takiego: jest to miejski park, który będzie tworzył się poniekąd sam dzięki procesom ekologicznym, sukcesji. Rolą projektanta jest tu głównie właśnie dobra i wnikliwa analiza zasobu, jego kategoryzacja i waloryzacja, a potem wskazanie metod zarządzania nim w myśl ecosystem based design: prawidłowe kształtowanie zasad jego eksploracji, adekwatna aranżacja elementów małej architektury, ciągów komunikacyjnych i przestrzeni publicznych tak, aby minimalizować konflikty pomiędzy usługami ekosystemowymi świadczonymi przez Park a potrzebami człowieka.
10. Ulubiona roślina to…
Jak musiałabym podać tylko jedną to oczywiście jest to BUK, ale w ścisłej czołówce są też wierzba, olsza, róża, kalina,trzcina i manna mielec.