Artykuł z numeru A&B 05|2023
PROJEKT CELULOZOWA
Etap I
W 2022 roku spółka gminna Miejskie Budownictwo Mieszkaniowe zrealizowała we Włocławku I etap inwestycji — przy ulicy Celulozowej powstały cztery wielorodzinne bloki, a w nich 288 mieszkań wykończonych pod klucz (proj.: Euro-Projekt Grzegorz Łatecki). Budynki zostały wykonane w technologii prefabrykowanej, na piętrach znajdują się trzy lokale mieszkalne wyposażone w balkony. Na piętra można dostać się schodami lub windą dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W piwnicach są pomieszczenia techniczne, rowerownie oraz komórki lokatorskie dla każdego lokalu mieszkalnego. Oczywiście w ramach budowy powstały też niezbędne do funkcjonowania całej inwestycji instalacje podziemne, a teren został zagospodarowany ciągami pieszo-jezdnymi, parkingami, chodnikami, elementami zieleni i małej architektury, z czterema wiatami śmietnikowymi oraz instalacjami i obiektami technicznymi, hydrofornią. Na wszystkich blokach jest fotowoltaika.
Projekt Celulozowa
© Urząd Miasta Włocławek
Aranżacja części wspólnych pozwala na samodzielną orientację w przestrzeni. Kontrastowa kolorystyka ścian i podłóg, wyraźne oznaczenia i piktogramy oraz oznaczenia kierunkowe (zarówno kolorystyczne, jak i zaakcentowane rodzajem materiału lub jego faktury) ułatwiają odnalezienie odpowiedniej drogi osobom z niepełnosprawnościami, zarówno na wózkach inwalidzkich, jak i słabo- lub niedowidzącym.
Projekt Celulozowa
© Urząd Miasta Włocławek
Etap II
Obecnie w ramach realizacji II etapu projektu przy ulicy Celulozowej powstają kolejne dwa sześciokondygnacyjne bloki, również w technologii prefabrykowanej, z infrastrukturą zewnętrzną oraz udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami (proj.: Euro-Projekt Grzegorz Łatecki). Docelowo powstaną 144 mieszkania (90 mieszkań w budynku pięcioklatkowym i 54 mieszkania w budynku trzyklatkowym). Wszystkie lokale będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo w budynku trzyklatkowym zaprojektowano sześć lokali mieszkalnych przeznaczonych do użytku przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Mieszkania te mają dodatkowe udogodnienia w układzie funkcjonalnym.
Projekt Celulozowa
© Urząd Miasta Włocławek
Pod względem technicznym budynki będą złożone z pięciu typów modułów o zbliżonym wyglądzie zewnętrznym i układzie funkcjonalnym. W piwnicach przewidziano komórki lokatorskie dla każdego mieszkania znajdującego się w tym module. Wejście do każdej klatki możliwe będzie z każdej strony (na przestrzał), przy czym jedno wejście przeznaczone będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Budynki wyposażone będą windy osobowe obsługujące wszystkie kondygnacje nadziemne oraz piwnicę. Każda z wind umożliwi przewóz mebli, chorych na noszach i osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz znajdą się ogródki.
Przy blokach zaplanowano elementy małej architektury, między innymi stojaki na rowery, ławeczki, stoły piknikowe z siedziskami, plac zabaw dla najmłodszych, strefę rekreacyjną dla dzieci i młodzieży. Starsi mieszkańcy skorzystają z siłowni na powietrzu.
Projekt Celulozowa
© Urząd Miasta Włocławek
Projektowane chodniki, drogi wewnętrzne i przestrzenie rekreacyjne mają zróżnicowane nawierzchnie i poziomy, wprowadzone będą także rzeczywiste i symboliczne bariery terenu w postaci płotków (wydzielenie placu zabaw dla najmłodszych) i szpalerów drzew oraz innego rodzaju nasadzeń. Pozwoli to wizualne wyróżnić z przestrzeni mniejsze obszary o odrębnych funkcjach i przeznaczeniu.
Projekt Celulozowa
© Urząd Miasta Włocławek