Lucjan Rostkowski-Covington łączy projektowanie architektoniczne z aktywizmem. W ramach studiów podyplomowych na Uniwersytecie w Michigan pod opieką Emily Kutil, stworzył projekt, który upamiętnia Klub Pogłos w Warszawie.
Klub Pogłos był ważnym miejscem niszowych koncertów i spotkań społeczności queerowej w Warszawie, został jednak zburzony w 2022 r. W jego miejscu powstanie inwestycja prywatnych deweloperów. Projekt Lucjana Rostkowskiego-Coington to połączenie badań wraz z modelem projektowym, które mają na celu upamiętnienie klubu i zwrócenie uwagi na brak miejsc bezpiecznych i niezależnych takich jak Klub Pogłos w Polsce.
model
proj.: Lucjan Rostkowski-Coington
Moja praca stanowi odpowiedź na potrzebę dokumentacji przestrzeni queerowych w Polsce. Używając partycypacyjnych metod przestrzennego storytellingu, jak modele ilustrujące, rysunki narracyjne i reżyserowane spotkania towarzyskie, chcę nadać przestrzenny wymiar doświadczeniu i przeżywaniu queerowości
– tłumaczy autor.
bezpieczna przestrzeń dla społeczności queerowej
Jeszcze przed stworzeniem rozpoczęciem działań nad pracą dyplomową, Lucjan Rostkwski-Coington przeprowadził badania mające na celu zlokalizowanie miejsc społeczności queerowej w Warszawie. Zorganizował również wywiady z właścicielami przestrzeni oraz obserwacje atmosfery w nich panujących.
mapa przestrzeni queerowych w Warszawie
proj.: Lucjan Rostkowski-Coington
Przeprowadzona następnie ankieta wśród osób queerowych miała na celu zidentyfikowanie miejsc, w których osoby te czują się bezpiecznie, ich mechanizmów architektonicznych oraz społecznych. Z badań wynika, że jednym z elementów fizycznych wspierających poczucie bezpieczeństwa jest zastosowanie krat w oknach. Ważnym na płaszczyźnie społecznej aspektem jest szkolenie pracowników takich przestrzeni na temat równości i inkluzywności. Autor podkreśla, że jego projekt nie ma ostatecznej, zakończonej formy i jego badania wciąż są prowadzone.
W 2023 roku Lucjan Rostkowski-Coington przeprowadził kolejne badania, tym razem w formie kolektywnej na miejscu, w Warszawie. Podczas zorganizowanego warsztatu uczestnicy mieli okazję podzielić się indywidualnymi wspomnieniami z Klubu Pogłos za pomocą kartek samoprzylepnych umieszczanych na zbiorczej tablicy, przekazać zdjęcia i stworzyć kolaże.
historie z Klubu Pogłos
proj. Lucjan Rostkowski-Coington
silent disco zamiast budynku
W ramach projektu autor planuje również zorganizowanie silent disco w miejscu dawnego Klubu Pogłos. Zorganizowanie imprezy już w zamyśle było możliwie jak najmniej kosztowne, a więc do stworzenia odpowiedniej przestrzeni, w tym sceny, zaplanowane zostało wykorzystanie materiałów z drugiej ręki, takich jak złom, drewniane palety, plastikowe skrzynie czy rury PCV. Impreza, jako performatywny element projektu ma celu zademonstrowanie hasła „możecie zniszczyć nasze budynki, ale nie zniszczycie naszej kultury”.
pozyskiwanie materiałów
proj.: Lucjan Rostkowski-Coington
Graficzną reprezentację badań wraz z projektem przestrzeni imprezy zobaczyć można było na wystawie w Instytucie Designu w Kielcach. Na jej otwarcie przybyła nie tylko lokalna społeczność queerowa, lecz także środowisko architektów oraz prezydent miasta. Wystawa stanowiła kolejną okazję do zbadania preferowanych miejsc bezpiecznych dla społeczności queerowej.
Obecnie trwają prace nad przeniesieniem wystawy do Queer Muzeum w Warszawie.
otwarcie wystawy
fot. Aga Serwicka
Przestrzenie queerowe ocalają i ożywiają – zarówno ludzi, jak i miasto. Jednocześnie ich istnieniu szczególnie zagrażają systemowe problemy, takie jak gentryfikacja, queerfobia i dyskryminujące prawo
- dodaje autor pracy.
Projekt Lucjana Rostkowskiego-Coingtona to innowacyjna w swojej formie i tematyce praca, podejmująca aspekt społecznego oddziaływania architektury. Badania nad bezpieczną architekturą przeprowadził on już w kolejnych polskich miastach: w Poznaniu, Toruniu, Białymstoku, Lublinie, Kielcach, Tarnowie i Krakowie. Ich wyniki opublikowane zostały w formie raportu dostępnego online w języku angielskim.