Aleksandra Pytka i Zuzanna Sazonow, studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, zdobyły nagrodę regionalną w konkursie International Velux Award 2022. Projekt „TIP – Time Indicate Protection” zwyciężył w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Opiekunką projektu była Patrycja Kamińska.
Konkurs International Velux Award odbywa się cyklicznie co dwa lata od 2004 roku. W konkursie od lat biorą udział polscy studenci architektury, osiągając sukcesy. W konkursie można zgłaszać projekty w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Prace oceniało międzynarodowe jury w składzie:
- Anupama Kundoo – Anupama Kundoo architects (Indie),
- John Ronan – John Ronan Architects (USA),
- Rainer Hofmann – Bogevischs Buero (Niemcy),
- Fuensanta Nieto – Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania)
- Lotte Kragelund – VELUX A/S (Dania).
od lewej: opiekun naukowy mgr inż. arch. Patrycja Kamińska oraz studentki — Aleksandra Pytka, Zuzanna Sazonow
© Velux
TIP, czyli Time Indicate Protection
Projekt stworzony przez Aleksandrę Pytkę i Zuzannę Sazonow to modułowy system zacieniający, który można zaadaptować w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Pozwala na ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatycznych.
Zdawałam sobie sprawę, że praca „TIP – Time Indicate Protection” zasługuje na docenienie i wygraną. Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii umożliwiły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata — skomentowała Patrycja Kamińska, opiekunka naukowa zwycięskiego zespołu.
zwycięski projekt „TIP — Ime Indicate Protection”
© Velux
nietypowy wachlarz
System polega na działaniu wachlarza, który otwiera się za pomocą siłownika w czasie dużego nasłonecznienia budynku. Najważniejsze w projektowaniu konstrukcji była możliwość ochrony wnętrza przed przegrzaniem, z jednoczesnym dopływem naturalnego światła dziennego. Wachlarze wykonane zostały z włókna szklanego, co pozwala na uniknięcie zaciemnienia wnętrza, z jednoczesnym zachowaniem lekkości i transparentności. Dodatkowo istotnym celem projektantek było dostosowanie wachlarzy do elewacji bloku w taki sposób, żeby budynek nabrał lekkości i uporządkował przestrzeń.
zwycięski projekt „TIP — Ime Indicate Protection”
© Velux
Głównym impulsem do powstania naszego projektu, było zauważenie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na warunki mieszkalne. Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków, w jakich obecnie mieszka spora część Polaków. Wiele naszych bliskich osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w okresie letnim zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania. W obecnych postpandemicznych czasach problem ten stał się jeszcze istotniejszy, ze względu na rozpowszechnienie się zdalnego oraz hybrydowego trybu pracy, a co za tym idzie — wydłużenie czasu przebywania w mieszkaniu w czasie, kiedy jest ono najbardziej nagrzane. Mamy przy tym świadomość, że zmiany klimatyczne z perspektywą coraz częstszych i dłuższych fal upałów będą nasilać to zjawisko. Zaobserwowanie tego problemu i potrzeba zmierzenia się z nim były dla nas głównym motorem do działania — wskazują studentki.
zwycięski projekt „TIP — Ime Indicate Protection”
© Velux
Projekt „TIP – Time Indicate Protection” Aleksandry Pytki i Zuzanny Sazonow weźmie udział w kolejnym etapie konkursu VELUX, tym razem w rywalizacji o globalną nagrodę Grand Prix. Wszyscy zwycięzcy regionalni zostali zaproszenie na trzydniowy wyjazd do Lizbony, gdzie podczas Światowego Festiwalu Architektury przedstawią swoje projekty jury, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w obu kategoriach konkursowych.