W sobotę, 22 sierpnia br. odbędzie się czwarty i ostatni w tym roku spacer po Wrocławiu z cyklu Inne Spacery. Tym razem głównym bohaterem wydarzenia będzie kryjąca wiele interesujących historii i architektonicznych perełek ulica Piłsudskiego.
Inne Spacery to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych przez Inne Centrum i Fundację Dom Pokoju we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Celem spotkań jest promocja innej perspektywy na centrum miasta, bo, jak piszą organizatorzy, każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej.
Wrocławska ulica Piłsudskiego, choć dziś wygląda niepozornie, skrywa niezwykłe walory historyczne i architektoniczne. Zlokalizowanych jest przy niej wiele istotnych punktów na mapie miasta — Dworzec Główny PKP, Teatr Muzyczny Capitol, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy budynek Filharmonii. Nie zawsze jednak tak było. Jej przedwojenna nazwa Gartenstrasse (niem. Ogrodowa) wskazuje jej pierwotny charakter — mieściły się tu ogrody warzywne i sady, których płody trafiały na wrocławskie stoły. Jej znaczenie zaczęło się zmieniać od lat 40. XIX wieku, od czasów rozwoju kolei. Wiek pary i maszyn spowodował, że na przełomie XIX i XX wieku ulica stała się salonem miasta. W miejscu dawnych ogrodów wzniesiono liczne hotele, restauracje, a także gmachy instytucji administracyjnych i kulturalnych. Po II wojnie światowej, pomimo zniszczeń, ówczesna ulica Świerczewskiego szybko stała się (obok ulicy Świdnickiej) główną arterią handlowo-usługową. Wielkomiejski charakter ulicy widoczny był zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, gdy rozświetlała ją feeria barwnych neonów.
spacer po ulicy Piłsudskiego we Wrocławiu
© archiwum organizatorów
Spacer poprowadzi wrocławianin, historyk sztuki, zabytkoznawca/konserwacjoznawca, praktyk partycypacji i urzędnik — Krzysztof Ziental. Zainteresowania badawcze z historii architektury sytuuje wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce oraz modernizmu w ogóle, a także renowacji i adaptacji zabytków. Współpracował z pracowniami konserwatorskimi, koordynując badania oraz prace konserwatorskie (m.in. Dworzec Główny, Kościół św. Macieja we Wrocławiu). Współautor niemal trzydziestu opracowań konserwatorskich. Urzędnik zajmujący się rewitalizacją (Kalisz 2014–2016) oraz partycypacją społeczną (Kalisz 2014–2016, Wrocław 2016–obecnie), pełnił także funkcję Plastyka Miejskiego (Kalisz 2016). Obecnie Kierownik Działu ds. Partycypacji Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Koordynator kilkudziesięciu procesów konsultacyjnych. Współredaktor strony Wrocław Rozmawia — portalu partycypacji społecznej, opiekun merytoryczny Mikrograntów —ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw.
Spacer odbędzie się w sobotę 22 sierpnia br. o godzinie 11:00.
Miejsce zbiórki: Dobro&Dobro, ul. Małachowskiego 2.
Na wydarzenie zapisać się można tutaj, a więcej informacji dostępnych jest na Facebooku.
Organizatorzy proszą, aby wszyscy uczestnicy mieli na sobie maseczki. Do dyspozycji będzie także płyn do dezynfekcji.