Historia tego projektu sięga 2014 roku, kiedy to Sąd Apelacyjny we Wrocławiu we współpracy z wrocławskim oddziałem SARP ogłosił jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji swojej nowej siedziby na działce otoczonej przez ulice Piłsudskiego, Zielińskiego i Kolejową, w miejscu dawnego targowiska. Siedem lat później, w 2021 roku, po decyzji o realizacji projektu nagrodzonego drugim, a nie pierwszym miejscem, wybrano firmę, która zbuduje długo wyczekiwany gmach.
Konkurs architektoniczny rozstrzygnięto w styczniu 2015 roku. Sąd konkursowy pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha przyznał pierwszą nagrodę koncepcji zaproponowanej przez konsorcjum firm Uberto Siola & Partners z Neapolu i PIW PAW Architekci z Gdańska. Ze względu na brak porozumienia między stronami, umowę na opracowanie projektu podpisano z laureatami drugiej nagrody, katowicką Pracownią Architektoniczną Czora&Czora.
Jury przyznało 2. nagrodę za:
właściwe rozwiązanie ważnego w krajobrazie ciągu ul. Józefa Piłsudskiego narożnika z ul. Tadeusza Zielińskiego; właściwe rozwiązanie struktury programowo‑przestrzennej z wydzieleniem części budynku dedykowanej salom rozpraw; ciekawe formalne rozwiązanie elewacji budynku z zaznaczeniem strefy wejściowej.
budynek Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, widok od strony ulicy Zielińskiego
© Pracownia Architektoniczna Czora&Czora
Tworzący dwie pierzeje kwartału zabudowy gmach będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną (od strony ulicy Zielińskiego) i cztery kondygnacje w skrzydle tylnym (od strony ulicy Kolejowej). Złożona z dwóch połączonych szklanym łącznikiem części bryła osłonięta zostanie jasnymi, gęsto rozmieszczonymi, pionowymi, rytmizującymi elewację elementami przywodzącymi na myśl minimalistyczną kolumnadę. Zlokalizowana od strony ulicy Piłsudskiego krótsza, przeszklona elewacja w kształcie trapezu będzie nieco cofnięta w głąb działki i podkreślona monumentalną formą.
budynek Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, widok od strony ulicy Piłsudskiego
© Pracownia Architektoniczna Czora&Czora
25 czerwca br. przetarg na wykonanie obiektu wygrała firma Mirbud, jeśli nie wpłyną odwołania dotyczące decyzji, budowę będzie można rozpocząć po podpisaniu umowy, a gmach powstanie w przeciągu kolejnych trzydziestu ośmiu miesięcy, czyli w 2024 roku — dziesięć lat po ogłoszeniu konkursu.
Przegląd zrealizowanych w ostatnich latach gmachach sądów w Polsce znajdziecie tutaj.