Trzy wielobarwne ściany, 170 metrów kwadratowych koloru, fokus na kwiaty i motyla — to jeden z najnowszych łódzkich murali, który w ramach działań remontowych powstał na ścianach budynku DPS-u przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Projekt, który koordynowało Art Open Studio, nie tylko ożywił szarą przestrzeń wokół DPS-u. Zaangażował też w tworzenie muralu pensjonariuszki, co świadczy o jego prospołecznej wartości.
Łódź to mekka murali w Polsce. Stanowią one nieodłączoną i rozpoznawalną część miejskiego krajobrazu. Niektóre z nich mocno wpisują się w postindustrialny charakter miasta, inne ożywiają szare, zaniedbane tereny. Niektóre estetyzują przestrzeń, inne próbują komentować rzeczywistość. Powstają we współpracy z instytucjami miejskimi i markami; czasem, choć coraz rzadziej, spontanicznie — z inicjatywy artysty. Wiele z nich powstało pod okiem fundacji Urban Forms — wspierającej kulturę i sztukę miejską.
Na ścianach łódzkich budynków można znaleźć intrygujące dzieła najciekawszych twórców murali z Polski i zagranicy. Wśród nich m.in. wyglupiający się „Rubinstein” (jeden z najbardziej kolorowych murali w Łodzi!), poświęcony, rzecz jasna, pianiście Arturowi Rubinsteinowi. Wykonał go brazylijski twórca, Eduardo Kobra. Albo mural „Madame Chicken”, streetartowy pastiż „Damy z łasiczką”, zmalowany przez grupę Etam Crew.
Krótko mówiąc: jest co w Łodzi oglądać, a kolekcja murali cały czas się powiększa. Na przykład na początku lipca ściany jednego z łódzkich domów pomocy społecznej, konkretnie przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, pokrył kwietny, kolorowy mural. Na szarą przestrzeń zadziałał orzeźwiająco!
170 metrów kwadratowych koloru — wartość estetyczna i prospołeczna
Malowidło powstało w ramach trwających działań remontowych budynku i otoczenia, ale jego powstanie zaproponowały opiekunki pensjonariuszek. Cały projekt koordynowało Art Open Studio. Wzór muralu zaprojektowali artyści wraz z seniorkami i dyrekcją DPS-u. Wykonaniem zajął się Grzegorz Ilski.
Mural przedstawia niewielki, wielobarwny, wycinek łąki. Kolorystycznie jest wariacją burgundu, musztardy, zieleni i granatu. Autorzy projektu chcieli, aby, nawet zimą, mural ożywiał otoczenie DPS-u. W sumie praca zajmuje trzy ściany budynku i 170 metrów kwadratowych.
Grzegorz Ilski podczas tworzenia muralu
fot.: Stefan Brajter
Projekt ten ważny jest nie tylko ze względu na jego oczywistą funkcję estetyzującą przestrzeń. To również przykład realnego wpływu mieszkanek na kształt przestrzeni, w której żyją i angażowania grupy senioralnej w działania twórcze. Karolina Ilska z Art Open Studio wspomina, że wybór ostatecznej wersji muralu nie był łatwy, bo każda z seniorek proponowała własną koncepcję. Finalnie jednak ocenia projekt jako wartościowy społecznie gest.
Art Open Studio, po konsultacjach z dyrekcją DPS-u, zaproponowało wstępny projekt. Seniorki miały wybrać ostateczną wersję. Konsultacje nie były łatwe, bo w zasadzie każda z pań miała indywidualną koncepcję, ale za to bardzo wartościowe — pokazały, jak bardzo zależy im, aby mieć wpływ na wygląd budynku, w którym żyją — mówi Karolina Ilska.
Pierwszy projekt przedstawiał wodospad. Ale wydawało nam się, że te kolory nie są tak żywe, jakbyśmy tego chciały. Stąd pomysł na motyle i kwiaty — mówi Małgorzata Stefańska, seniorka, mieszkanka domu.
Takie działania przynoszą korzyści na wielu poziomach. Nie tylko twórczo ingerują w przestrzeń miejską, odświeżają ją. Mają też szanse działać aktywizująco na konkretne grupy społeczne, w tym przypadku na seniorki. Myślę, że współprojektowanie tego muralu otworzyło również seniorki na sztukę uliczną — dodaje Karolina Ilska.
Opracowanie projektu, wraz z konsultacjami, trwało kilka tygodni. Malowanie muralu pięć dni. Do realizacji muralu wykorzystano farby akrylowe elewacyjne, stąd zapewnienia Art Open Studio, że ściana przetrwa w dobrym stanie wiele lat.
Mieszkanki DPS-u przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi
fot.: Stefan Brajter
odświeżanie DPS-u w ramach budżetu obywatelskiego
Kwietny mural powstał w związku z działaniami remontowymi DPS-u, które prowadzone są od kilku lat w ramach budżetu obywatelskiego. W 2019 zrobiono remont całego pierwszego piętra, z kolei w 2020 odnowiono drugie piętro i odświeżono przestrzeń wokół budynku. Teraz jest więcej zieleni i nowa nawierzchnia. W tym roku mają ruszyć prace na trzecim piętrze. Prace te będą kosztować około kilkaset tys. zł.