„Ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność. Wyzwania architektury w XXI wieku” to hasło przewodnie XIII edycji konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego oraz debaty z udziałem znaych polskich architektów, które miały miejsce 14 lutego 2019 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA.
Wyzwania, jakie stoją przed architekturą w XXI wieku, to więcej niż tylko podążanie za nowinkami technologicznymi, modną estetyką czy budynkami–ikonami. W obliczu przemian demograficznych, społeczno–ekonomicznych, kulturowych, w wyniku zagrożeń ekologicznych wynikających z nieograniczonej eksploatacji zasobów naturalnych planety i inflacji wartości stajemy w sytuacji, kiedy uprawianie zawodu architekta obciążone jest wyjątkową odpowiedzialnością. Dzisiaj najciekawsze dyskusje toczą się wokół tego, czym jest zrównoważony rozwój w praktyce, w kontekście architektury czy debaty o środowisku zurbanizowanym, a także na czym polega innowacyjność. Chodzi przecież o nasze wspólne dobro, czyli przestrzeń dookoła — do życia, pracy, spędzania wolnego czasu. Odpowiedzialność architekta wykracza więc poza to, co wynika z samej architektury, i rozciąga się też na odpowiedzialność za środowisko naturalne. Taka strategia nabiera coraz większego znaczenia w praktyce architektoniczno-urbanistycznej. Nie jest dodatkiem do projektowania, ale jej sensem. Oczywiście wtedy, kiedy architektura ma misję tworzenia świata lepszym, ciekawszym, wartościowszym.
Jury konkursowe w składzie:
- arch. Marcin Kościuch | ULTRA ARCHITECTS
- arch. Zbigniew Maćków | MAĆKÓW PRACOWNIA PROJEKTOWA
- arch. Jakub Szczęsny | SZCZ.COM.PL
- arch. Piotr Śmierzewski | ANALOG ARCHITECTURE
spóśród kilkudziesięciu nadesłanych na konkurs prac przyznało:
I Nagrodę
za projekt pt. „Farm Houses”,
proj.: Daria Olczyk, Aleksandra Ściborowska
Wyróżnienie równorzędne
za projekt pt. „Architektura Miejsca, ośrodek wypoczynku w Bełchatowie”,
proj.: Katarzyna Grabara
oraz
Wyróżnienie różnorzędne
za projekt pt. „Bazylika miejska — ogród społecznościowy w Bytomiu”,
proj.: Mikołaj Gomółka
Laureatom gratulujemy. Nagrody pieniężne i rzeczowe zostaną przyznane po uprzednim kontakcie z autorami prac.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wysoki poziom prezentowanych prac i duże zainteresowanie konkursem. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.