Otwarcie wystawy „Przekrój kino!” planowane było na marzec. Sytuacja zmusiła organizatorów do realizowania części programu w wirtualnej przestrzeni, ale już od dzisiaj (20.05) w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, sąsiadującym z najstarszym działającym kinie w Warszawie — Atlantic, oglądać można wystawę poświęconą miejskim przybytkom dziesiątej muzy. Zapraszamy!
Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz? Kultowe warszawskie kina — Atlantic, Iluzjon i nieistniejąca już Skarpa to obiekty, od których rozpoczyna się cała opowieść. Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały?
Na wystawie w ZODIAKU, której celem jest zaprezentowanie architektury warszawskich kin w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno‑kulturalnych, gospodarczych i technologicznych, pojawi się także opowieść o fenomenie i popularności multipleksów, prezentowane będą przekroje kin, ich rzuty, stare fotografie oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej.
wystawa w warszawskim ZODIAKU
fot.: Ernest Wińczyk
Bardzo się cieszę z wystawy o kinach. Projektowali je często znakomici architekci. Część z tych obiektów przetrwała jedynie w naszych wspomnieniach i na starych zdjęciach. Zostały zburzone, by uwolnić działki pod duże inwestycje komercyjne. Z kina Moskwa zachowały się tylko lwy ze sztucznego kamienia, które stanęły przy ulicy Puławskiej na wprost Europleksu — biurowca z pasażem usługowym. Zniknęło też kino Skarpa. Na szczęście przetrwała Stolica, dziś Iluzjon, w którym możemy oglądać nie tylko dobre filmy, ale także podziwiać klasę architektury tego kina — mówi Marlena Happach, Architekt Miasta.
Od kwietnia program towarzyszący wystawie realizowany jest w internecie i częściowo tak pozostanie (tutaj). Pawilon będzie udostępniony w ograniczonych godzinach, z limitowaną liczbą zwiedzających.
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4,
20.05–12.07.2020 r., czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00–18:00,
w weekendy — 12:00–20:00, wstęp wolny.