Podsumowanie FOPA 2025
Retransmisje spotkań LIVE dostępne są na naszych kanałach
partnerzy
Za nami jedenasta edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych — FOPA. Organizowane przez A&B wydarzenie jest okazją do podejrzenia od kuchni, jak funkcjonują cenione pracownie w Polsce i za granicą, poznania metod pracy tworzących w nich architektek i architektów oraz szansą na zadanie nurtujących nas pytań. Tym razem odwiedziliśmy biura w Katowicach, w Poznaniu i w Szczecinie.
Konior Studio
Tour po pracowniach rozpoczęliśmy w Katowicach, gdzie odwiedziliśmy Konior Studio, autorską pracownię Tomasza Koniora, która mieści się w dziewiętnastowiecznym, ceglanym gmachu dawnej stróżówki. Wypełnione pamiątkami i wspomnieniami biuro pracowni jest miejscem spotkań, rozmów i kreacji, tworzenia — jak podkreślał Tomasz Konior — architektury szytej na miarę. Zespół (jak się okazuje bardzo muzykalny!), znany przede wszystkim z tworzenia budynków dla muzyki, na wskroś przesiąknięty jest pasją do tej sztuki — przez okna pracowni architekci oglądają gmach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, obiekt, który rozbudowali w wyniku wygranego konkursu i który stał się symbolicznym początkiem ich muzycznej przygody, kontynuowanej później między innymi w ikonicznym już projekcie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy tworzonego właśnie gmachu Akademii Muzycznej w Krakowie, o którym co nieco podczas FOPY opowiedzieli projektanci.
PL.architekci
Następnego dnia przenieśliśmy się na poznańskie Jeżyce, gdzie na poddaszu budynku z lat 40. XX wieku swoją siedzibę ma prowadzona przez Bartłomieja Bajona i Katarzynę Cynkę-Bajon pracownia PL.architekci — nie jest łatwo dotrzeć do ich biura, ale warto (przestrzeń początkowo miała być mieszkaniem duetu — do niedawna można było w nim nawet wziąć relaksującą kąpiel)! Ich główną domeną są domy jednorodzinne, ścieżkę tę obrali nieco przez przypadek, już na trzecim roku studiów, kiedy zaprojektowali dom w prezencie ślubnym dla bliskich. Podczas FOPY architekci opowiedzieli także o kulisach pracy w zawodzie — o systemie edukacji i braku praktycznych doświadczeń, samodzielnej nauce biznesu, pułapkach płatnych konkursów i rankingów, cierpliwości niezbędnej do prowadzenia projektów i mierzenia się z biurokracją, a także o próbach poprawy kondycji zawodu — balansowaniu czasu pracy i czasu wolnego oraz o rozliczeniu godzinowym, jakie od niedawna stosują w swojej praktyce.
Analog
Ostatnią z pracowni, którą odwiedziliśmy w tegorocznej odsłonie festiwalu, było biuro Analog. Po klimatycznej pracowni w szczecińskiej kamienicy oprowadził nas założyciel biura — Piotr Śmierzewski. W rodzinnej atmosferze i przy wspólnym stole poznaliśmy tajniki pracy architektów od kuchni — dosłownie i w przenośni! Zespół często bierze udział w konkurach architektonicznych, które — choć są olbrzymim wysiłkiem finansowym dla pracowni — są zdaniem architektów świetną szansą na rozwój. Co ciekawe, większość projektów, jakimi zajmują się projektanci z pracowni Analog, dotyczy istniejącej substancji architektonicznej, czego przykładem jest zarówno wielkoskalowy projekt Fabryki Pełnej Życia, czyli nowego centrum Dąbrowy Górniczej, jak i ich własna pracownia, którą zdobią nie tylko makiety projektów, ale i.… imponująca kolekcja rzutników i gramofonów.
***
Tegoroczny Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych był wydarzeniem towarzyszącym V Międzynarodowemu Kongresowi Cyfrowa Regeneracja Miast w Łodzi, wspólnej inicjatywy ruchu intelektualno-społecznego Open Eyes Economy oraz Urzędu Miasta Łodzi.
***
Partnerami wydarzenia są:
- Alnor
- Aluco
- Barwa System
- Bauder
- Bella Plast
- Dallmer
- Deceuninck
- Equitone
- Fakro
- Gala Produkt
- Holcim
- IGP
- King Klinker
- MACO
- Quick-Step
- Wiśniowski
Patronat:
SARP Oddział Kraków
SARP Oddział Łódź