Aneta Klementowska, Katarzyna Lech i Maja Pacek, studentki architektury Politechniki Wrocławskiej zaprojektowały hotel w otoczeniu malowniczej winnicy i portugalskiej przyrody. Ich koncepcja Rest Taste See znalazła się na liście shortlistet projects konkursu Monte d’Oiro Wine Hotel organizowanym przez Bee Breeders.
Konkurs na projekt hotelu w Portugalii jest już drugim projektem platformy Bee Breeders zorganizowanym we współpracy z Quinta do Monte D’Oiro, rodzinną winnicą położoną w regionie Lizbony.
hotel w posiadłości Quinta do Monte D’Oiro
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
Quinta do Monte d’Oiro to posiadłość o powierzchni czterdziestu dwóch hektarów, której historia produkcji wina sięga XVII wieku. Obszar, na którym położona jest winnica, jest znany z idealnych warunków do produkcji zrównoważonych, świeżych win. Obecna marka, której właścicielem jest José Bento dos Santos, od lat 90. XX wieku produkuje organiczne wina Syrahs, Viogniers i Petit Verdots. W ramach konkursu winnica poszukiwała pomysłów na projekty rozbudowy obecnego kompleksu — hotelu.
Proponowany budynek miał w pełni wykorzystywać walory widokowe i krajobraz winnicy, a także zawierać szereg funkcji i udogodnień, aby zapewnić odwiedzającym niezapomniany pobyt. Uczestnicy zostali poproszenie o zdefiniowanie jasnych, spójnych i zharmonizowanych proporcji budynków oraz wpisanie nowych obiektów do istniejącego już zespołu budynków, a także określenie ogólnych wytycznych architektonicznych dla przyszłego rozwoju winnicy.
pośród inspiracji projektowych autorki wymieniają twórczość Eduardo Souto de Moury
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
inspiracja portugalskim minimalizmem
Jury w składzie: Tiago Krusse (K Innovative Diffuser), Sean Shen, Xuanru Chen i Yu-Ying Tsai (ZJJZ Atelier), Catarina Ribeiro i Vitório Leite (merooficina), Lera Samovich (Fala Atelier), Wayne Turet (The Turett Collaborative) nagrodziło projekty wykonane z wrażliwością na piękne otoczenie winnicy, jednocześnie mające potencjał, aby stać się charakterystycznym punktem orientacyjnym.
Pośród zgłoszonych z całego świata prac znalazł się projekt z Polski o nazwie Rest Taste See autorstwa Anety Klementowskiej, Katarzyny Lech i Mai Pacek z Politechniki Wrocławskiej. Jury konkursu Monte d’Oiro Wine Hotel umieściło go na liście shortlisted projects.
Tworząc współczesną architekturę w Portugalii, nie sposób nie inspirować się wspaniałymi dziełami lokalnych architektów, którzy odnoszą sukcesy na międzynarodowej arenie, są laureatami nagrody Pritzkera, czy po prostu tworzą imponujące działa. Nienachalnie nawiązujemy tu do pełnej prostoty i minimalizmu twórczości Eduardo Souto de Moury, autora wielu rezydencji, między innymi House Numebr Two w mieście Bom Jesus w Portugalii oraz instalacji na Biennale w Wenecji 2012 zaprojektowanej zaraz obok dzieła kolejnego portugalskiego architekta Álvaro Sizy — mówią o inspiracjach autorki.
hotel ma być architektonicznym uzupełnieniem krajobrazu
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
architektoniczne uzupełnienie krajobrazu
Propozycja studentek Politechniki Wrocławskiej to uzupełnienie krajobrazu, Quinta Do Monte D’Oiro bez przyćmienia jego naturalnego uroku. Ideą autorek było stworzenie ram dla widoków — wokół projektowanego hotelu rozciąga się dwudziestohektarowa winnica. Przestrzenie, dzięki panoramicznym oknom można zamknąć lub całkowicie otworzyć i w ten sposób zatracić granicę między wnętrzem a zewnętrzem.
panoramiczne okna zacierają granice między wnętrzem a zewnętrzem
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
Widok ram kubatury tworzy kontrast między prostotą betonu a zawiłością i pełnią kolorów na zewnątrz. Inspiracją dla urbansityki obiektu były proste linie w istniejącej tkance — prostopadłościenne budynki, linie rozgraniczające uprawy, okoliczne pola, które zostały odwzorowane w układzie hotelu — tłumaczą studentki.
Na elewacji hotelu, projektantki użyły tynku wapiennego, nawiązując do kaplicy — najbardziej reprezentacyjnego obiektu na terenie Monte D’Oiro. Natomiast zastosowanie na posadzce lokalnego surowca — portugalskiego marmuru, zmniejsza ślad węglowy inwestycji.
inspiracją dla urbanistyki były proste linie
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
hotel położony kaskadowo
Stworzony przez studentki kompleks hotelowy podzielony jest na siedem części. Pierwszą z nich jest strefa wejściowa z lobby i komunikacją pionową, następną — pokoje hotelowe z balkonami z widokiem na winnicę oraz pokoje hotelowe na piętrze. Autorki uwzględniły również restaurację z tarasem z widokiem na winnicę i zewnętrzny basen, Spa, strefę dostaw, Kids Club i centrum sportowe. Część sporotwa, dzięki dużym przeszkleniom może być całkowicie otwartą, wydzieloną przestrzenią w lecie lub zamkniętą siłownią w zimie. Całość ułożona jest kaskadowo w celu wyeksponowania widoku na winnicę.
całość kompleksu ułożona jest kaskadowo
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
W budynku nr 1 znajduje się główne wejście prowadzące przez lobby hotelowe. Stamtąd goście mogą dostać się do pokoi na piętrze oraz przez ogród do dodatkowego budynku z pokojami umieszczonymi na poziomie -1. Hotel wyposażony jest w trzy typy pokoi. Moduły różnią się wielkością, a goście mogą wybrać między opcją jedno lub dwuosobową. Każdy pokój połączony jest w prywatną przestrzenią balkonową stworzoną w cofniętych wnękach.
Widok na malowniczą naturę jest tym, co ściąga rzesze turystów i pasjonatów wina w rejon Monte d’Oiro, dlatego nawet projektowane przez nas łazienki zostały wykonane, tak by móc z nich podziwiać piękno okolicznych pól — dodają autorki.
każdy pokój połączony jest w prywatną przestrzenia balkonową stworzoną w cofniętych wnękach
© Aneta Klementowska, Katarzyna Lech, Maja Pacek
Goście hotelowi mają również dostęp do dwóch tarasów z widokiem na winnice — jeden połączony jest z lobby i zaopatrzony w zewnętrzne bary serwujące wino i przekąski, drugi, połączony jest z restauracją. Do restauracji dostać się można bezpośrednio z pokoi lub z części wypoczynkowej ze spa i basenem zewnętrznym.
Poczytajcie także o projekcie SALI DO DEGUSTACJI WINA wykonanej z drewna CLT oraz PAWILONIE ukrytym we wzgórzu posiadłości Quinta Do Monte D’Oiro.