Projektowanie wnętrz w stylu vintage jest popularnym i atrakcyjnym trendem oraz przyjemnym sposobem wyrażania siebie podczas dekorowania domu. Charakterystyką tego stylu jest wykorzystanie mebli i stylów z poprzednich epok. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń nawiązując do tego osobliwego nurtu.
Zestawienie mocnych i delikatnych barw
© Devon Janse Van Rensburg
Inspiracje z dawnych lat
Liczne przełomy w modzie i muzyce w naturalny sposób wpłynęły na trendy w aranżacji wnętrz w ostatnich dziesięcioleciach. W dzisiejszych czasach zachęca się do patrzenia wstecz i interpretowania minionych trendów poprzez projektowanie wnętrz. Zamiast podążać za aktualną modą, styl vintage pomaga wyrazić indywidualność i nawiązuje do poprzednich wspomnień i doświadczeń. To połączenie dawnych stylów. Lata 60./70./80., którymi najczęściej inspirowane są aranżacje w tym stylu, były uważane za najbardziej wpływowe epoki pod względem muzyki, mody i stylu. Harmonijne połączenie klasyki z nowoczesnością sprawia, że projektowana przestrzeń jest nostalgiczna, ale nie przestarzała.
Liski, muszelki i inne kultowe wzory krzeseł i foteli z PRL—u będą pasować idealnie
© Katarzyna Grabowska
Najważniejsze cechy wnętrza w stylu vintage
Projektowanie i dekorowanie domu w stylu vintage zazwyczaj oznacza uwzględnienie mebli, akcesoriów i palet kolorów z wcześniejszych lat. Takie aranżacje zwykle również różnią się w zależności od okresu, na którym się skupiamy i wzorujemy. Każdy z elementów przestrzeni, mimo że często jest całkowicie unikatowy, współgra z otoczeniem, tworząc aurę elegancji i wdzięku.
Mimo wszystko drewno
Podłogi z szerokich desek są idealne do domów urządzonych w stylu vintage. Pokazują one więcej słojów drewna i zawierają więcej sęków i niedoskonałości. Te akcenty dodają rustykalnego uroku i pomagają uczynić przestrzeń wyjątkową. W połączeniu z różnorodnością kolorów dywanu elegancja i klasyka drewnianej podłogi to materiały, które nadają przestrzeni pomieszczenia wyjątkowy charakter. Podłoga to jednak niejedyna część aranżacji używająca drewno — mogą to być półki, stoły i krzesła o różnej tonacji kolorystycznej.
W piwnicy u dziadka
W tej wyjątkowe aranżacji przekazane przez dziadków ikony dawnych epok nadadzą się idealnie. Mebli można szukać na przykład na targach staroci. Czasem wymagają lekkiego odświeżenia — wymiany tapicerki lub pomalowania lakierem. Przykładem mogą być tu fotele rodem z PRL poddawane renowacji. Nie dość, że w historii polski okres PRL był naprawdę obfity w perełki designu, to jeszcze odnawiając takie meble, żyjemy w zgodzie ze środowiskiem.
Nastrojowe dodatki idealnie wkomponowują się w aranżację
© Haley Truong
Dodatki z historią
W przestrzeni zaprojektowanej w stylu vintage często możemy zauważyć świeczniki z brązu, zabytkowe zegary, wiszące obrazy, doniczki, poduszki… Także wtedy możemy użyć przedmiotów z drugiej ręki. Każdy z nich emanuje wyjątkową energią, a także niesie ze sobą jakąś wyjątkową historię.
Więcej koloru!
Kolorystyka w aranżacji wnętrz w tym stylu często wykorzystuje, neutralne kolory. Na tym delikatnym tle warto jednak zaszaleć – mocne barwy użyte w dodatkach czy na ścianach będą wyglądały fenomenalnie i staną się nowoczesnym elementem wystroju.
Nastrojowe oświetlenie
W przypadku sztucznego oświetlenia preferowana barwa światła powinna być raczej ciepła. Na podłodze możemy postawić designerskie lampy podłogowe, które potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat.
Opracowanie: Dominika Tyrlik