Jak zaaranżować wnętrze w stylu Bauhaus? Czym tak właściwie jest ten styl? Prezentujemy 5 rzeczy, które są konieczne przy tworzeniu takiego wnętrza.
Styl ten powstał w szkole artystycznej Staatliches Bauhaus w Niemczech
Fot. Ross Sokolovski © UNSPLASH
Bauhaus — narodził się w Niemczech na początku XX wieku, jako część szkoły artystycznej Staatliches Bauhaus, założonej przez Waltera Gropiusa. Główne cechy tego stylu to minimalizm, geometria i praktyczność. Charakteryzuje się połączeniem prostych form z funkcjonalnością. W bauhausowym designie często wykorzystuje się stal i szkło. Celem aranżacji jest uzyskanie harmonii między sztuką a rzemiosłem. Najważniejszymi twórcami Bauhausu byli Ludwig Mies van der Rohe, Marcel Breuer i Laszlo Moholy-Nagy, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój nowoczesnego designu i architektury.
Forma podąża za funkcją
To idea, która przyświecała projektantom tworzącym bauhausowy design. Przykładem zastosowania tej zasady może być krzesło, którego kształt, materiał i konstrukcja są dostosowane do wygody użytkownika, zamiast bogatego zdobienia czy nadmiaru detali, które nie wpływają na jego funkcjonalność. Widzimy to w słynnych projektach w estetyce Bauhuasu np. fotelach Wassily i Barcelona oraz leżance LC4.
Słynna leżanka LC4 projektu Charlotte Perriand, Le Corbusiera i Pierre'a Jeannereta
fot.: Joel Hauck © Loft Kolasiński
Nowoczesne materiały
W stylu Bauhaus popularne były nowoczesne materiały, które można było łatwo przystosować do funkcji obiektu. Wykorzystywano głównie stal, szkło, beton oraz tworzywa sztuczne – wszystko to ze względu na ich praktyczność, trwałość i łatwość w obróbce.
Prosty regał z metalowymi elementami wprowadzi do wnętrza bauhausowy klimat
Fot. Wronika Trojanowska © Pawlak&Stawarski
Harmonijna aranżacja
Proporcje i symetria były kluczowymi narzędziami do tworzenia wnętrz zgodnych z zasadą: forma wynika z funkcji. Przykładanie wagi do tych elementów sprawiało, że projekty Bauhausu były jednocześnie estetyczne i praktyczne. Zwróć więc szczególną uwagę na proporcje i równowagę w przestrzeni. Unikaj asymetrii. Staraj się także utrzymać harmonię między elementami wnętrza.
Stwórz symetryczną aranżację z meblami dobranymi pod względem wielkości
fot.: Joel Hauck © Loft Kolasiński
Mieszanka podstawowych kolorów
Bauhaus wyróżniał się ciekawym wykorzystaniem czerwonego, niebieskiego i żółtego. Te podstawowe barwy, często uzupełniane o czerń, biel i szarość, stanowiły kluczowy element w projektach wnętrz i designu. Takie zestawienie tworzyło czytelne kontrasty. W ten sposób kolory pomagały w organizacji przestrzeni, wyraźnie oddzielając od siebie różne funkcje pomieszczeń czy elementów wyposażenia. Pokazywało to również, że nawet z czegoś prostego można otrzymać ciekawy efekt.
Klasyczne bauhausowe zestawienie kolorystyczne
Fot. Wronika Trojanowska © Pawlak&Stawarski
Geometria
Zastosowanie geometrycznych form odzwierciedla dążenie do prostoty, harmonii i funkcjonalności. Stąd często w bauhausowych wnętrzach widzimy trójkąty, kwadraty i okręgi. Te ostatnie pojawiają się w szczególności w oknach, stołach, lustrach oraz dekoracjach. Równoważą one także ostre linie kwadratów i prostokątów, tworząc bardziej zróżnicowaną, ale wciąż harmonijną kompozycję.
Koło to jeden z motywów przewodnich bauhuasowych aranżacji
fot.: Joel Hauck © Loft Kolasiński
Sprawdź inne style w artykułach z serii 5 sposobów na wnętrze
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK