Nowoczesna aranżacja wnętrz charakteryzuje się prostotą, która nadaje jej wieczną aktualność. Naturalne materiały, neutralne lub ziemiste kolory oraz eliminacja zbędnych detali to jej krótka definicja. Zanurzmy się w historii, aby poznać tajniki tego stylu i zainspirować się do stworzenia własnego projektowego arcydzieła.
Nowoczesne wnętrze — prosta kolorystyka i dużo naturalnego światła
© Nathan Van Egmond
Nowoczesny a współczesny
Styl nowoczesny swoimi korzeniami sięga do architektury i wzornictwa niemieckiego i skandynawskiego. Odnosi się w szczególności do historycznego ruchu estetycznego, który miał miejsce od początku do połowy XX wieku. Chociaż często jest mylony – lub używany zamiennie – z terminem „projektowanie współczesne”, nowoczesny design to całkiem odrębny styl.
Współczesne wzornictwo nawiązuje do tego, co obecnie nowe i innowacyjne, to mieszanka minionych stylów ze zdrową dawką zaawansowania technologicznego. Począwszy od lat 90., podążało za trendem minimalistycznym i może zawierać ostre kontrastujące kolory na czele z czernią i bielą, możemy tu jednak spotkać także szereg wyrazistych, jaskrawych kolorów.
Nowoczesne wzornictwo nawiązuje do konkretnej epoki w historii projektowania. Ten styl opiera się na neutralności i nie jest wcale surowy bądź zimny. Kolory są tu raczej monochromatyczne, a meble oprócz aspektu dekoracyjnego muszą być także funkcjonalne.
„Forma podąża za funkcją”
To jedna z najważniejszych zasad rządzących modernistycznymi projektami. Potrzeba uproszczenia form wywodziła się z szybko rozwijających się miast, które wymagały alternatywy dla tradycyjnego budownictwa. Do budowy używano nowych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet. W rezultacie domy mogły mieć duże okna, płaskie dachy i mogły być sześcienne, a nawet cylindryczne. Zastosowanie nowych materiałów sprawiło, że wysokość konstrukcji mogła znacznie przekroczyć wszelkie dotychczasowe.
Funkcjonalna kuchnia w nowoczesnym stylu
© R—architecture
Najważniejsze cechy wnętrza w stylu nowoczesnym
Filozofia stylu nowoczesnego sprawia, że jest to idealny wybór dla tych, którzy lubią proste, uporządkowane przestrzenie z czystymi liniami i brakiem ozdób. Ważne są tu otwarte plany pięter, charakterystyczne dla tego stylu.
Minimalizm
Nowoczesne przestrzenie są wolne od bałaganu i niepotrzebnych ozdób. Funkcjonalność jest tu kluczowa i wszystko powinno mieć swoje miejsce. Styl ten przedkłada funkcję nad obecnie panującą modę.
Neutralne kolory
W nowoczesnym stylu raczej nie używa się wyrazistych, jaskrawych żółci, fioletów czy czewieni. Popularna jest tu za to monochromatyczna, neutralna paleta kolorów. Urządzając wnętrze, pomyślmy o odcieniach bieli, beżu, szarości, czerni oraz barwach pastelowych.
Otwarty plan
Podobnie jak we wnętrzach loft projektując przestrzeń nowoczesną, staramy się ograniczać ilość ścian. Zamiast nich meble będą częściowo oddzielać od siebie strefy we wnętrzach. Plan pozostaje najczęściej otwarty. Na przykład wyspa kuchenna może oddzielić kuchnię od jadalni, a modułowa sofa zdefiniować otwarty salon.
Proste meble
Charakterystyczne dla tego stylu meble charakteryzują się prostymi liniami i oszczędnością w zastosowaniu dekoracji. Używajmy mebli z gładkiego materiału i unikajmy odważnych wzorów lub nadruków. Charakterystyczne są też długie meble umieszczone nisko nad ziemią, szczególnie gdy są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak niemalowane lite drewno. Listwy i gzymsy, są niepotrzebne w nowoczesnym domu. Fronty kuchenne czy drzwi powinny być pozbawione frezów, czy tłoczeń.
Duże okna
Piękne duże okna są genialne, jeśli chodzi o przepuszczanie promieni słonecznych do wnętrz. Nowoczesne przestrzenie charakteryzują się sporą ilością naturalnego światła. To również dobrze wpływa na nasze samopoczucie.