Niezmiennie popularne w aranżacji naszych wnętrz mieszkalnych jest odniesienie do wzornictwa ludowego. Idylliczne wyobrażenie o życiu na wsi sprawia, że styl ten odbierany jest jako ciepły i przytulny. Łączy on w sobie prostotę, funkcjonalność i naturalne materiały.
Wnętrze inspirowane stylem ludowym
© Pexels
Przytulna prostota
Styl ten czerpie inspiracje z prostych elementów życia na wsi. Może wyrażać się zarówno w formie klasycznej, o tradycyjnie rustykalnym charakterze, jak i być połączony z nowoczesnością. Niesłuszne jest przekonanie, że motywy ludowe pasują jedynie do domów wiejskich. Styl ten bazuje na starych, wygodnych meblach i tkaninach z naturalnych materiałów, dlatego odpowiednio wkomponowany będzie pasował do wielu przestrzeni. Zestawienie przedmiotów starych z nowymi sprawi, że wnętrze będzie przytulne, ale jednocześnie nieprzytłaczające.
Aranżacji tej nie będzie groziła nuda, jeśli sukcesywnie będziemy uzupełniać ją o kolejne wzory, kolory, faktury. Również mile widziane jest tu odnawianie mebli we własnym zakresie, w efekcie czego wysłużona szafa zyska nowe wzory, a stary taboret odświeżoną tapicerkę.
Prosty styl ludowy we wnętrzu
© Pexels
Styl ludowy kojarzy się z prostotą i odprężeniem. Nie wymaga doskonałości, perfekcyjności i idealnego porządku. Nawet pewnego rodzaju zagracenie nada miejscu odrobinę charakteru i uroku. Wydaje się, że celem takiego wystroju jest zbudowanie schronienia, dającego ukojenie przed niespokojnym światem zewnętrznym. Znajdzie się tu przestrzeń na kolekcjonerstwo, przytulne kąciki oraz nietypowe rozwiązania.
Jasne tło przeważa w stylu ludowym
© Pexels
Ściany i podłoga
Paleta kolorów stylu ludowego to głównie barwy natury. Najczęściej pojawiają się delikatne beże, ochra oraz umbra. Blade zielenie, pastelowe błękity oraz żółcienie sprawdzają się jako tło. Ściany nie będą tu nieskazitelnie gładkie, a na nich mogą pojawić się stemplowane, bądź ręcznie malowane wzory. Do połowy jej wysokości nierzadko dostrzeżemy boazerię, która tradycyjnie miała chronić przed zachlapaniem, najbardziej na to narażonej części.
Uniwersalnym rozwiązaniem podłogowym do wnętrz w stylu ludowym są deski sosnowe lub dębowe. W kuchni, łazience, albo przedpokoju pasować będą kamienne płytki, terakota, albo cegła. Na nich pojawią się długie chodniczki albo niewielkie dywaniki.
Naturalne tkaniny i proste wzory w stylu ludowym
© Pexels
Tkaniny
Tkaniny w stylu ludowym to materiały naturalne z prostym deseniem kwiatowym, albo też w kratę. Co charakterystyczne, w dawnych domach zasłonki były stosunkowo krótkie. Na szafkach możemy położyć też serwety robione na szydełku. Różnorodne wzory i faktury występują tu obok siebie. Łóżka i kanapy okryte są wzorzystymi narzutami wykończonymi frędzlami, a na nich ułożone są równie wielobarwne poduszki.