80-metrowe mieszkanie miało stać się domem dla dwójki dorosłych, czwórki dzieci i psa. Projektantka postanowiła wykorzystać wysokość mieszkania i stworzyła 25m2 dodatkowej przestrzeni za pomocą antresol.
Kuchnia
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Współpraca pomiędzy architektką Marią Rauch a inwestorami przebiegała w sposób niestandardowy. Właściciele postanowili bowiem skorzystać z poradni architektonicznej. Usługa ta jest dużo tańsza. Inwestorzy zajęli się bowiem pomiarami i wykonawstwem. Projektantka udzieliła natomiast porad w kwestiach technicznych i przestrzennych.
- Naszym głównym problemem był natłok myśli i pomysłów przy jednoczesnym braku fachowych narzędzi do ich zrealizowania. Potrzeba syntezy, doradzenia i otwarcia umysłu były niezbędne do pójścia dalej. Największą korzyścią wyniesioną z poradni architektonicznej było dla nas usystematyzowanie koncepcji, uzyskanie poczucia bezpieczeństwa, wyznaczenie głównych kierunków i spójna wizja całości pomysłu na wnętrze – opisuje właścicielka.
Salon
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Poradnia była szczególnie trafiona w tym przypadku, ponieważ właściciele mieli już swój pomysł na wnętrze. Ze względu na wykonywany zawód operowanie fakturami, światłem czy kolorami, przychodzi im z łatwością. Projektantka otrzymała trzydziestostronicową prezentację ukazującą tę właśnie wizję. Jednakże kluczem do udanego projektu okazały się…media społecznościowe.
-Moja dociekliwość i tym razem okazała się strzałem w dziesiątkę. Otrzymałam między innymi link do Instagrama, który pozwolił mi zajrzeć za kulisy życia codziennego Klientów. Zdjęcia absolutnie mnie urzekły – i nie chodziło wcale o to, że były wykonane przez profesjonalistów. Odsłaniały rodzinę w pełnej krasie, która lubi kotłować się razem na jednej kanapie, przytulać, czuć bliskość, spędzać wspólnie czas – opisuje Maria Rauch.
Łazienka
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Obie strony wiedziały, że należy wykorzystać wysokość 3, 70-metrowego mieszkania i utworzyć antresole. Projektantka zaproponowała ich aż pięć. Dzięki temu każdy z domowników ma strefę dla siebie. Udało się również stworzyć przytulne przestrzenie wspólne. Dwie z antresol znajdują się nad korytarzem i łazienką dzieci, dzięki czemu stanowią integralną część ich pokojów. Kolejna antresola została zbudowana nad łóżkiem w sypialni rodziców. Dwie ostatnie zostały połączone przejściem nad główną łazienką i kuchnią.
Sypialnia
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Szczególną uwagę zwraca przede wszystkim jedna z nich. Antresola została zaprojektowana z myślą o spędzaniu czasu w rodzinnym gronie. Ta przestrzeń ma służyć m.in. wspólnemu oglądaniu filmów z rzutnika. Została więc wypełniona poduszkami i materacami, które umilą wieczorny seans.
Antresola w pokoju dziecięcym
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Poszerzenie przestrzeni wejściowej okazało się kolejnym istotnym aspektem. Udało się tego dokonać dzięki rezygnacji z garderoby i zmniejszeniu jednego z pokojów dzieci. Co więcej, na fragmencie długiego, wcześniej nieatrakcyjnego korytarza pojawił się także tunel, czyli obniżenie wynikające z zaplanowanej powyżej antresoli. Teraz w korytarzu znajduje się duża szafa w zabudowie i wieszak na płaszcze. Nieco dalej udało się sprytnie ukryć pralkę i suszarkę.
Pokój dziewczynek
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
W takim projekcie istotne jest, aby nie zmarnował się ani centymetr przestrzeni. Architektka zaproponowała rozwiązania, które pozwoliły wykorzystać całe miejsce do maksimum. Jednym z takich sprytnych rozwiązań są schowki pod schodami. Kolejnym, wykorzystanie antresoli, do której nie dociera światło dzienne na urządzenie ciemni fotograficznej.
Łazienka dziewczynek
Foto: Yassen Hristov
Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji! Kliknij TUTAJ