Architekci z pracowni Exterio stworzyli luksusowy dom jednorodzinny. Rezydencja Biała ma aż 683 m², a główną rolę w jej projekcie odgrywała otaczająca natura.
Budynek ma prostą formę kilku prostopadłościanów
Fot. Yassen Hristov
Symbioza natury i architektury
Budynek znajduje się na jednohektarowej działce. Od wielu lat porastały ją wysokie drzewa, liczne krzewy, dzikie byliny i trawy. Inwestorom zależało na zachowaniu tej samoistnie ukształtowanej zieleni.
— Aby wkomponować bryłę domu w zastany ekosystem, prace projektowe poprzedziliśmy szczegółową inwentaryzacją układu drzew i krzewów. To do niego dostosowaliśmy formę budynku i jego usytuowanie na działce — mówi architekt Marcin Klukowski.
Oprócz głównego budynku, na działce znajduje się też m.in. szklarnia
Fot. Yassen Hristov
Gra w zielone
Dom skrywa się za drzewami. Od ulicy dostrzegalne są jedynie jego fragmenty. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się prywatnością.
— Naszym celem było stworzenie w tym miejscu zacisznego azylu — oddalenie domu od drogi, odizolowanie go od otoczenia i ukrycie wśród istniejącej zieleni – tłumaczy współwłaściciel pracowni Exterio.
Rezydencja otoczona jest zielenią
Fot. Yassen Hristov
Również z tego względu, architekci zastosowali duże przeszklenia, które otwierają rezydencję na ogród i pozwalają domownikom cieszyć się otaczającą przyrodą. Zapewniają one także optymalne doświetlenie wnętrz.
Dojazd do domu wije się wśród zieleni
Fot. Yassen Hristov
W kojącym cieniu
Mimo dużych rozmiarów budynek jest minimalistyczny. Kompozycja składa się z kilku przesuniętych względem siebie prostopadłościanów. Znajdują się w nich nie tylko pomieszczenia, ale także otwarte przestrzenie i wnęki. Powtarzającym się w projekcie motywem są głębokie podcienia kryjące podjazd oraz przestronne tarasy. Takie rozwiązanie sprawia, że latem pomieszczenia nie są narażone na przegrzanie.
Wnęki wyróżniają się na tle białych elewacji dzięki zastosowaniu grafitowego tynku
Fot. Yassen Hristov
Dojazd z dojściem do domu wije się pomiędzy starymi drzewami. Harmonijny układ prostych brył oraz ich jasne elewacje stanowią tło dla zieleni. Przeciwwagą dla śnieżnobiałych ścian są grafitowe tynki zastosowane we wnękach oraz czarne obramowanie okien. Tę stonowaną kolorystykę urozmaica jasne drewno, którego użyto na tarasach.
Głębokie podcienia kryją przestronne tarasy
Fot. Yassen Hristov
Prosty podział
Budynek składa się z dwóch kondygnacji. Jedna z nich została przeznaczona na część dzienną, w drugiej urządzono strefę nocną. Na parterze znajdziemy salon, kuchnię i jadalnię. Ta przestrzeń otoczona jest tarasami aż z trzech stron! To tutaj koncentruje się życie domowników. Projektanci postanowili więc podwyższyć tę strefę do 1,5 kondygnacji (4,5 m). W najbardziej oddalonym od wejścia skrzydle zlokalizowano sypialnię z przestronną garderobą i łazienką. Piętro przeznaczono na sypialnie dla dzieci oraz pokój gościnny. W skład rezydencji wchodzi także dwustanowiskowy garaż oraz m.in. gabinet, sauna i siłownia. Strefa gospodarcza znajduje się w zupełnie oddzielnym budynku położonym z tyłu domu. Tuż obok niego wydzielono teren na ogródek i niewielką szklarnię.
Garaż pomieści dwa samochody
Fot. Yassen Hristov
Budujesz dom? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK